لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۶

مجلس نمایندگان برزیل از برکناری روسف حمایت کرد


روند رای‌گیری ساعت‌ها ادامه داشته است

در حالی‌که مخالفان حزب حاکم برزیل توانسته‌اند در مجلس نمایندگان، به دو سوم کل آرا برای برکناری دیلما روسف، رئیس‌جمهوری آن کشور، برسند، اکنون نگاه‌ها به سنا دوخته شده تا نتیجه گام نهایی مشخص شود.

مخالفان روسف و حزب حاکم «کارگر»، رئیس‌جمهوری و نزدیکان او را به «فساد» یا سوءاستفاده از قدرت متهم کرده‌اند. حزب کارگر نیز مخالفان را کودتاچی و تلاش‌ها برای برکناری خانم روسف را «کودتا» نامیده است.

پس از هفته‌ها اعتراض، بحران و راه‌پیمایی خیابانی، رای‌گیری برای برکناری دیلما روسف در مجلس نمایندگان کنگره برزیل برگزار شد. مخالفان موفق شدند تا دو سوم از کل آرا (۳۴۲ رای از ۵۱۳ کرسی)، را به دست آورند. در نتیجه اکنون نگاه‌ها به سنا دوخته شده تا در این مورد تصمیم‌گیری کند.

اگر سنا با برگزاری استیضاح موافقت کند و رای به محکومیت خانم روسف بدهد، او از مقام خود معلق شده و قدرت به معاون رئیس‌جمهوری می‌رسد. پس از آن، چنانچه رئیس‌جمهوری با دو سوم آرای مخالف در سنا روبه‌رو شود، معاون او می‌تواند تا سال ۲۰۱۸، پایان قانونی دوره ریاست‌جمهوری، رهبری دولت را در دست گیرد. میشل تمر، معاون روسف، اکنون از چهره‌های مخالف او به شمار می‌رود. هرچند او خود نیز با اتهام‌هایی روبه‌رو است.

رویترز می‌گوید استیضاح روسف در بدترین بحران اقتصادی برزیل از سال ۱۹۳۰ رخ می‌دهد و به شکلی بی‌سابقه، از زمان پایان دیکتاتوری نظامی، به اختلافات در این کشور ۲۰۰ میلیون نفری، عمق تازه‌ای بخشیده است.

مردم در میدان‌های شهر روند رای‌گیری را به طور زنده تماشا کرده‌اند

سه هفته پیش از آغاز روند استیضاح، حزب «جنبش دمکراتیک»، از ائتلاف حاکم کناره‌گیری کرده بود. با بیرون آمدن ۶ وزیر این حزب از دولت، روسف عملا در معرض رای‌گیری برای برکناری قرار گرفت.

گزارش‌ها و پخش روند رای‌گیری، نشان می‌دهد که رای هر نماینده به صورت اعلام مستقیم شمرده شده، نماینده از جایش بلند شده و رایش را قرائت کرده، آنچه خود با تشویق یا هو کردن دیگر نمایندگان روبه‌رو شده است.

پیش از این نیز نمایندگان نزدیک به سه ساعت در مورد استیضاح بحث کرده‌اند. برخی از آنها آوازهای وطن‌پرستانه سر داده، برخی حزب حاکم را به سخره گرفته و شعرهای هجوآمیز خوانده‌اند، برخی پرچم بلند کرده‌اند و گروهی دیگر نیز مشغول شعار دادند بودند. در این میان هزاران نفر از موافقان و مخالفان نیز در بیرون کنگره تظاهرات کرده‌اند.

روند استیضاح به طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی پخش شده و حتی در برخی میادین شهر برازیلیا، پایتخت برزیل، نمایش داده شده است.

خبرگزاری‌ها می‌گویند احتمالا رای‌گیری در سنا در ماه میلادی مه، ماه آینده، صورت گیرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG