لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۲

«خطر امنیتی چندانی برای بستن سفارت کانادا در تهران وجود نداشت»


جان بیرد، وزیر خارجه کانادا، در آن زمان گفته بود ایران به تضمین امنیت دیپلمات‌های کانادایی، مطابق معاهده وین بی‌اعتنا است

شبکه تلویزیونی ملی کانادا، سی‌بی‌سی، می‌گوید گزارشی تازه انتشار یافته‌ نشان می‌دهد سفارت پیشین کانادا در تهران که دو سال پیش بسته شد، به گفته ارزیابان آن کشور، با خطر امنیتی جدی، آن طور که دولت کانادا بیان کرده، روبه‌رو نبوده است.

ارزیابی انجام شده، ۹ ماه پیش از آن که آن کشور سفارت خود را تعطیل کند نگاشته شده است.

شهریور ماه سال ۱۳۹۱ دولت محافظه‌کار کانادا با نام بردن از ایران به عنوان «بزرگترین تهدید برای امنیت جهانی»، سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و برای دیپلمات‌های ایرانی مستقر در این کشور نیز مهلتی پنج روزه تعیین کرد تا خاک آن را ترک کنند.

بنا بر این گزارش خطری جدی، نه از بابت مسائل امنیتی، که از طرف فجایع طبیعی مانند زمین‌لرزه وجود داشته است؛ آنچه به گفته آن، به دلیل زیربنای ضعیت و ساختمان‌های فرسوده پایتخت، می‌تواند جان ۴۰۰ هزار نفر را در تهران بگیرد.

تهیه این برآورد امنیتی، پس از آن سفارش داده شده بود، که در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، سفارت بریتانیا در تهران هدف حمله قرار گرفت؛ آنچه خود به کاهش عمیق روابط دیپماتیک تهران و لندن انجامید.

جان بیرد، وزیر خارجه کانادا، در آن زمان گفته بود ایران به تضمین امنیت دیپلمات‌های کانادایی، مطابق معاهده وین بی‌اعتنا است و اوتاوا دراین شرایط تصمیم به تعلیق روابط دییلماتیکش گرفته است.

شبکه سی‌بی‌سی از قول وزیر خارجه کانادا -پس از موضوع بسته شدن سفارت- نقل کرده است که او ماه‌ها پیش از آن، این موضوع را مد نظر قرار داده بود.

گزارش ارزیابان در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی (نزدیک به سه سال پیش)، بنا بر قوانین فدرال کانا برای «دستری به اطلاعات»، در اختیار شبکه سی‌بی‌سی قرار گرفته است. انتشار این گزارش در این شکبه نهم آذر ماه انجام شده است.

این شبکه می‌گوید بخش‌های زیادی از این گزارش به دلایل امنیتی قلم خورده است.

این ارزیابی پس از دیدار با مقام‌های ارشد دولت وقت ایران، مشورت با کارشناسان و دیگر سفارت‌خانه‌ها در تهران نگاشته شده بود.

سی‌بی‌سی می‌گوید در دیدار با مقام‌های ایرانی، آنها با «احترام» برخورد کرده و «به وضوح ابراز امیدواری کرده بودند… که ما را از اجرای مراتب امنیتی و عملیاتی مورد نظر [کانادا] مطمئن سازند.»

شبکه سی‌بی‌سی می‌گوید سخنگوی جان بیرد، مشخص نکرده است چه چیزی از زمان ارسال ارزیابی تا زمان بسته شدن سفارت رخ داد، که دولت کانادا در نهایت تصمیم به انجام چنین کاری گرفت.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG