لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۰۰

دولت کانادا تحریم‌های یک‌جانبه خود علیه ایران را لغو می‌کند. وزیر خارجه آن کشور می‌گوید با «چشمان باز» فعالیت‌های تهران را زیر نظر دارد، از سوی دیگر تاکید کرده است که شرکت‌های کانادایی هم حق دسترسی به بازار ایران را دارند.

به گزارش شبکه کانادایی سی‌بی‌سی، استفان دیون، وزیر خارجه آن کشور، ششم بهمن ماه گفت «سازمان ملل از کشورها خواسته است تحریم‌های خود علیه ایران را که با هدف جلوگیری از دسترسی آن کشور به بمب هسته‌ای برای اهداف نظامی بود، بردارند».

او افزوده است «کانادا تحریم‌ها را متوقف می‌کند ولی همچنان با سطحی از سوءظن به حکومتی نگاه می‌کند، که نباید بمب هسته‌ای داشته باشد. حکومتی که برای حقوق بشر خطرناک است و دوست هم‌پیمانان ما، از جمله اسرائیل، نیست».

تهران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته‌ایش، تنها اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند.

سخنان دیون در حالی مطرح شده که گروهی از نمیاندگان مخالف دولت از حزب محافظه‌کار، از این اقدام انتقاد کرده‌اند.

روابط دولت محافظه‌کار پیشین در کانادا با ایران به سطح بسیار پایینی نزول کرده بود. به طوری که آن کشور با نامیدن ایران به عنوان «بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت جهان»، در اقدامی ناگهانی و یک‌جانبه سفارت خود در تهران را تعطیل کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز از قول آقای دیون، در گفت‌وگو با خبرنگاران، نقل کرده است که «اگر ایرباس می‌تواند [به ایران هواپیما بفروشد]، چرا (شرکت هواپیماسازی) بمباردیر نباید قادر به چنین کاری باشد؟ این که کانادا به صنایع خود آسیب برساند، چه کمکی به کانادا، یا مردم ایران یا اسرائیل یا هرکس دیگری می‌کند؟»

مقام‌های ایرانی اخیرا از خرید ده‌ها فروند هواپیماهای ساخت اروپا از شرکت‌های ایرباس و ای‌تی‌آر خبر داده‌اند.

شرکت بمباردیر یکی از مهم‌ترین سازندگان هواپیما با برد متوسط است؛ بنا بر گزارش‌ها، در سال گذشته میلادی مقام‌های این شرکت مذاکراتی را با ایران برای فروش چند مدل از هواپیماهای خود انجام داده بودند. تولیدات بمباردیر در عین حال از هر دو شرکت ایرباس و بوئینگ ارزان‌تر است.

مونترال کانادا، از نظر شمار کسانی که در صنعت هواپیماسازی کار می‌کنند، سومین شهر در جهان پس از تولوز و سیاتل است.

رویترز می‌گوید سوزان بنویت، رئیس شرکت آئرومونترال از اقدام دولت کانادا ابراز خرسندی کرده‌است.

اتحادیه اروپا و کشورهای دیگری مانند ژاپن یا کره، طی روزهای گذشته، و در پی اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، به تحریم‌های خود علیه ایران خاتمه داده‌اند. ایالات متحده نیز تحریم‌های اتمی علیه ایران را لغو کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG