لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۹

آتش‌سوزی وسیع در کانادا «رو به گسترش است»


حریق در نزدیکی فورت مک‌مورای

آتش‌سوزی گسترده در کانادا، روز شنبه وسعت بیشتری به خود گرفته و سبب شده تا ده‌ها هزار نفر از شهروندان آن کشور از محل سکونت خود به اماکن امن انتقال داده شوند.

به گزارش رویترز باد گرم و خشک، ۱۸ اردیبهشت‌ماه آتش‌سوزی را در اطراف آلبرتا گسترش داده و به نزدیکی یک پروژه نفتی رسانده است.

تمام ۸۸ هزار شهروند ساکن در شهر فورت مک‌مورای به مکان‌های امن انتقال داده شده‌اند، اما گفته می‌شود شمار افرادی که مجبور خواهند بود خانه خود را ترک کنند، دو برابر خواهد شد.

آتش‌نشانی کانادا هشدار داده است که وجود بادهای نسبتا شدید و جنگل‌های خشک، گستره آتش را به دو برابر آنچه اکنون در حریق است، یعی ۳۰۰ هزار هکتار می‌رساند.

فورت مک‌مورای مرکز منطقه‌ای انباشته از ماسه‌های‌نفتی کانادا است؛ نوعی منبع نفتی غیرمتعارف که در ماسه یا سنگ وجود دارد و از قیر تشکیل شده‌است.

دست‌کم ۱۰ گروه ِ مشغول در استخراج این نفت غیرمتعارف، تولید خود را متوقف کرده و از محل خارج شده‌اند و گروه‌های دیگر نیز سطح آمادگی‌های اضطراری را بالا برده‌اند.

به نظر می‌رسد مشکل اصلی دود ناشی از آتش‌سوزی‌ست که سبب شده تا کارگران از مراکز ماسه‌های نفتی خارج شوند.

چد موریسون، مدیر محلی محافظت از آتش‌سوزی‌های گسترده، ابراز امیدواری کرده که هوای خنک‌تر روز یک‌شنبه کمک کند تا آتش تحت کنترل قرار گیرد.

در هر صورت دنیل لاریوی، مسئول امور شهری آلبرتا گفته است حریق همچنان تحت کنترل نیست و از شهروندان انتقال‌داده‌شده خواسته است فعلا به محل سکونت خود باز نگردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG