لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۵۲

شورای امنیت به فرانسه اجازه اقدام نظامی در آفریقای مرکزی را داد


بیش از صد نفر در درگیری‌های روز پنج‌شنبه در پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی کشته شده‌اند
شب چهاردهم آذرماه، شورای امنیت سازمان ملل متحد، در پی تازه‌ترین تنش‌هایی که در جمهوری آفریقای مرکزی ده‌ها کشته بر جای گذاشته است، به فرانسه اجازه داد برای حمایت از غیرنظامیان دست به اقدامی نظامی در آن کشور بزند.

ارتش فرانسه از نیروهای نظامی گابون، کامرون و جمهوری دمکراتیک کنگو، که در حال حاضر در آن کشور هستند حمایت خواهد کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز گذشته در سخنانی تلویزیونی گفت وضعیت در آفریقای مرکزی «هشداردهند و حتی وحشتناک است».

شورای امنیت ملل متحد در عین حال اجازه حضور نیروهای اتحادیه آفریقا را در آن کشور نیز تصویب کرده است.

اکنون بیش از سه هزار و پانصد نیروی آن اتحادیه در جمهوری آفریقای مرکزی مستقر می‌شوند و به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه شمار نفرات فرانسوی حاضر در آن کشور نیر «طی روزها و شاید ساعت‌های آینده» دو برابر شده و به ۱۲۰۰ نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

وظیفه نیروهای خارجی جلوگیری از درگیری‌های شبه‌نظامیان مسلمان و مسیحی‌ای شده است که در آن کشور چهار و نیم میلیون نفری، به نبرد مشغول‌اند.

درگیری‌ها و تنش‌ها در پی کودتایی که در ماه میلادی مارس، هشت ماه پیش، رخ داد شدت گرفته و سازمان ملل متحد و گروهی از ناظران نگران وقوع «کشتاری گسترده» در آن کشورند.

روز گذشته درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان مسیحی (آنتی بالاکا) و شبه‌نظامیان مسلمان (سه‌له‌کا) به کشته شدن بیش از صد نفر انجامید.

این موضوع ظاهرا بر تصمیم‌گیری سریع شورای امنیت ملل متحد تاثیر گذاشته است.

گفته شده است نیروهای فرانسوی حاضر در کشور بحران‌زده آفریقای مرکزی پس از پایان درگیری‌ها در بانگوئی، پایتخت، به محل درگیری‌ها رسیدند.

درگیری‌های روز گذشته میان شبه‌نظامیان مسیحی هوادار رئیس‌جمهوری سرنگون شده، فرانسوا بوزیزه، و از طرف دیگر شبه‌نظامیان سه‌له‌کا که مارس گذشته کنترل پایتخت را در دست گرفتند، رخ داده است.

خبرنگاران می‌گویند بسیاری در پی این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

رئیس‌جمهوری فرانسه دیروز در پیام تلویزیونی خود گفت «قتل‌عامی همین الان، از جمله در بیمارستان‌ها، در حال رخدادن است. هر روز به زنان و کودکان حمله شده و هزاران نفر آواره شده‌اند».

جمهوری آفریقای مرکزی در مرکز قاره آفریقا، تا اوت سال ۱۹۶۰ مستعمره فرانسه بوده است.

فرانسوا بوزیزه، رئیس‌جمهوری برکنار شده آن کشور، خود در اقدامی نظامی قدرت را از آنگه‌-فلیکس پاتاسه، که در انتخابات سال ۱۹۹۳ روی کار آمده بود، تصاحب کرده بود.

درگیری‌ها و تنش‌های خونین در آن کشور طی ده‌های گذشته ادامه داشته است.
XS
SM
MD
LG