لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۹

چین بزرگ‌ترین بازار صادراتی ایران در سال ۹۲ بود


Flag-- Iran, China flags
بر پایه آماری که گمرک ایران منتشر کرده است، چین با وارد کردن بیش از ۳۴ میلیون تن کالا به ارزشی نزدیک به ۷.۵ میلیارد دلار در صدر کشورهایی قرار گرفته است که ایران به آنها کالا می‌فرستد.

بنا بر آماری که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منتشر کرده، یک سال پیش از این عراق در صدر بازارهای صادراتی قرار داشت.

باز هم بر پایه همین آمار، عراق اکنون در جایگاه دوم قرار دارد، پس از آن امارات متحده عربی، هند، افغانستان و ترکیه هستند که ۹۰ درصد این بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

چین در سال ۱۳۹۰ نیز بزرگ‌ترین واردکننده کالا از ایران بود، اما رقم واردات طی دو سال گذشته افزایش داشته و از ۵.۵ میلیارد دلار به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است.

در مقابل کشورهایی مانند کره جنوبی، یا سنگاپور که هر کدام پنج درصد از بازار صادراتی ایران را در سال ۱۳۹۰ تشکیل می‌دادند، در میان ده کشور اول سال گذشته جایی ندارند.

خبرگزاری ایسنا می‌گوید سهم چین از صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته از نظر وزنی ۴۳ و از نظر ارزشی به تقریبا ۲۴ درصد رسیده است.

اتاق بازرگانی در جزئیات آماری که از صادرات غیرنفتی به چین منتشر کرده سنگ آهن، متانول و پروپان مایع را در صدر فهرست کالاهای صادراتی قرار داده است.

پروپان و بوتان که از آن‌ها به‌عنوان گاز مایع «ال پی جی» یاد می‌شود، قبل از تحریم‌های غرب، در صدر فهرست صادرات کالاهای غیر نفتی ایران جای داشتند، اما بعد از اینکه اروپا در نیمه سال ۲۰۱۲ تحریم‌هایی بر بخش پتروشیمی ایران اعمال کرد، صادرات گاز مایع «ال پی جی» ایران به شدت کاهش یافت. بر اساس توافق شش ماهه هسته‌ای، تحریم‌های پتروشیمی ایران موقتا برداشته شده است.

تازه‌ترین آمار گمرکی ایران نشان از افزایش حجم کالاهای صادراتی و وارداتی‌ای دارد که در چهارچوب توافق موقت ژنو، تحریم‌ها از آنها رفع شده است.

بنا بر این آمار کل صادرات غیر نفتی ایران در سال ۹۲ به ۴۱ میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال ۹۱ حدود نیم درصد افزایش یافته است. اما ارزش واردات ایران در این بازه زمانی حدود ۵ درصد کاهش داشته و به ۵۰ میلیارد و ۸۱۸ میلیون دلار رسیده است.
XS
SM
MD
LG