لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۵

مامور پیشین «سیا» متهم به درز اطلاعات در مورد ایران محکوم شد


وضعیت جنگی؛ کتابی که جفری استرلینگ متهم شده بود در شکل‌گیری اطلاعات آن نقش داشته است

جفری استرلینگ، یک مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سیا»، که به اتهام درز اطلاعات در مورد برنامه‌ای مخفیانه علیه فعالیت‌های اتمی ایران به یک خبرنگار «نیویورک‌تایمز»، محاکمه می‌شد، در نهایت ۶ بهمن ماه، محکوم شد.

برخی رسانه‌های آمریکایی، محکومیت آقای استرلینگ را موفقیتی برای دادستانی فدرال و دولت آن کشور می‌دانند؛ روزنامه واشینگتن‌پست می‌گوید این «پیروزی چشم‌گیر» برای دادستانی و دولت، پس از تلاش سخت آنها برای فرو نشاندن درز اطلاعات از سوی افراد رخ می‌دهد.

این محکومیت در حالی صورت می‌گیرد که دادستانی ایالات متحده، پرونده‌های مشابهی نیز در مورد برخی دیگر ماموران پیشین سازمان‌های اطلاعاتی آن کشور باز کرده است.

جفری استرلینگ، ۴۷ ساله، در پایان ماه آوریل، سه ماه دیگر، حکم نهایی خود را خواهد گرفت و تا آن زمان آزاد خواهد بود.

اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده، می‌گوید محکومیت او «عادلانه و مناسب» است.

این مامور پیشین سازمان «سیا» در دهه نود میلادی سده گذشته، به مدت ۹ سال برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می‌کرد و در دی ماه سال ۱۳۸۹ خبر بازداشت او منتشر شد.

جیمز رایزن، نویسنده کتاب، اوت سال گذشته، در حال سخنرانی در دفاع از آزادی مطبوعات و آزادی بیان، پس از آنکه دادستان‌ها در پی احضار او به دادگاه بودند. دادستانی کل کشور در نهایت گفت او مجبور نیست در دادگاه شهادت دهد.
جیمز رایزن، نویسنده کتاب، اوت سال گذشته، در حال سخنرانی در دفاع از آزادی مطبوعات و آزادی بیان، پس از آنکه دادستان‌ها در پی احضار او به دادگاه بودند. دادستانی کل کشور در نهایت گفت او مجبور نیست در دادگاه شهادت دهد.

او متهم شد که اسراری مربوط به یک برنامه محرمانه «سیا» برای ارائه نقشه‌های عمدا ناقص به مقام‌های ایرانی را فاش کرده است.

بنا بر اتهام‌ها، این اسناد در اختیار جیمز رایزن، خبرنگار سرشناس روزنامه نیویورک‌تایمز قرار گرفته بود؛ کسی که در کتاب «وضعیت جنگی» خود به آن اشاره و در عین حال از این برنامه، که به عقیده‌اش به راحتی قابل شناسایی بود، انتقاد کرده بود. [بیشتر بخوانید]

نخست قرار بود جیمز رایزن نیز به دادگاه احضار شود که در پی تلاش‌های جوامع مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، دادستانی از این کار صرف نظر کرد.

با این همه از جمله کسانی که در دادگاه آقای استرلینگ شهادت داده‌‌اند، کاندوليزا رايس، وزير خارجه سابق آمريکا است.

XS
SM
MD
LG