لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۴

هیلاری کلینتون، نامزد اصلی دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، در روزهای آینده به ثمر برسد.

خانم کلینتون، که در دوره اول ریاست‌جمهوری باراک اوباما، وزیر خارجه آمریکا بود، ۱۳ تیر ماه در جریان کارزار انتخاباتی در کالج دارتموث در هانور سخنرانی می‌کرد.

او گفته است «من هم امیدوارم که ما موفق خواهیم شد که در هفته آینده به توافقی برسید که چف‌وبستی بر برنامه نظامی هسته‌ای ایران باشد».

تهران هموراه تاکید کرده است که برنامه اتمی‌اش تنها اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

نامزد اصلی حزب دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، در عین حال افزوده است در صورت رسیدن به توافق نیز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

او می‌گوید هنوز مشکلات زیادی با تهران بر سر آنچه «حمایت از تروریسم» توصیف کرده، کنترل کشورهای منطقه، استفاده از نیروهای نیابتی یا تهدید حیات اسرائیل باقی می‌ماند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید خانم کلینتون اخیرا طی کارزار انتخاباتی خود، نظری در مورد مذاکرات اتمی بیان نکرده بود.

او در ماه آوریل (سه ماه پیش)، پیش از آغاز کارزارش، گفته بود «پیمودن مابقی راه، برای رسیدن به توافق اتمی، در ماه ژوئن، آسان نخواهد بود، ولی قطعا حیاتی‌ست».

او پیشتر نیز تاکید کرده بود که نرسیدن به توافق، بهتر از رسیدن به توافق بد است.

رقیبان جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری، به طور عمده از مخالفان مذاکرات به شمار می‌روند و در مواردی نیز مخالفت شدید خود را بیان کرده‌اند.

از جمله جب بوش، فرماندار پيشين فلوريدا و از نامزدهای جمهوری‌خواه برای انتخابات سال ۲۰۱۶، به تازگی و دیگر بار، روند گفت‌و‌گوهای اتمی دولت اوباما با مقام‌های ایرانی را زیر حملات انتقادی خود گرفت. [بیشتر بخوانید]

کنگره ایالات متحده که اکثریت در دو مجلس سنا و نمایندگان آن در دست جمهوری‌خواهان است، بر سند توافق نهایی احتمالی نظارت خواهد کرد. در عین حال، آن بخشی از تحریم‌ها علیه ایران که در کنگره تصویب شده نیز تحت کنترل نمایندگان آن است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG