لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۲

اختلاف بر سر نحوه رابطه با ایران در مناظره ششم کلینتون و سندرز


از راست: کلینتون و سندرز

در ششمین مناظره انتخاباتی دو نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برنی سندرز بار دیگر از عادی‌سازی مناسبات با ایران دفاع کرد. اما هیلاری کلینتون گفت پیش از اینکه حتی بتوان به عادی‌سازی روابط فکر کرد، کارهای زیادی است که باید انجام شود.

این مناظره، پنجشنبه ۲۲ بهمن انجام شد.

چگونگی روابط با ایران پیش از این نیز یکی از موضوعات مهم مطرح در مناظره‌های دو نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

در این مناظره نیز سناتور سندرز گفت: «حرف زدن با دوستان آسان است، حرف زدن با دشمنان است که کار سختی ا‌ست. فکر می‌کنم باید هر دو را انجام داد».

به گفته آقای سندرز، هدف او «در طول زمان، پیدا کردن راه تعامل با دشمنان ایالات متحده است نه فقط نادیده گرفتن آنها».

اما خانم کلینتون گفت که تصور نمی‌کند «هنوز بتوان به عادی‌سازی روابط فکر کرد».

وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفت: «در مورد ایران هنوز کارهای زیادی مانده است. آنها باید دست از حمایت دولتی از تروریسم بردارند، آنها باید دست از ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه که به هرج‌ومرج بیشتر انجامیده، بردارند. آنها باید از سوریه خارج شوند، باید از حمایت از حزب‌الله [لبنان] و حماس دست بکشند. باید از انتقال موشک به غزه که می‌تواند علیه اسرائیل استفاده شود، خودداری کنند».

هیلاری کلینتون تاکید کرد: «هنوز کارهای زیادی مانده قبل از آنکه بتوان درباره عادی‌سازی روابط با ایران سخن گفت».

لحظه‌ای که کلینتون نظرات خود را در مورد رابطه با ایران مطرح می‌کند

تاکنون انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین نامزد نهایی این حزب در دو ایالت آیوا و نیوهمپشایر برگزار شده که که هیلاری کلینتون در آیوا و برنی سندرز در نیوهمپشایر، پیروز شدند.

در آخرین مناظره این دو که در میلواکی برگزار شد، اختلاف نظر دو کاندیدا در سیاست خارجی از جمله در رابطه با جمهوری اسلامی یا نحوه روابط با روسیه مشهود بود.

این نخستین بار نیست که دو طرف از مواضع خود در مورد نحوه ایجاد احتمالی رابطه با تهران دفاع می‌کنند. برخی مناظره‌های پیشین هیلاری کلینتون و برنی سندرز نیز به بحث درباره ایران گذشت و خانم کلینتون با انتقاد شدید از سناتور سندرز تاکید کرد که دیدگاه او درباره «لزوم عادی‌سازی روابط» با تهران «اشتباه» است.

سوریه، روسیه و کسینجر

برنی سندرز در میلواکی، سیاست خارجی رقیب خود را تحت تاثیر تفکرات هنری کسینجر، وزیر خارجه آمریکا در دهه هفتاد قرن بیستم توصیف کرد و از آقای کسینجر به عنوان «یکی از مخرب‌ترین وزیران خارجه در تاریخ آمریکا» نام برد.

خانم کلینتون هم از تلاش‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا، برای جلب توافق روسیه به ایجاد آتش‌بس در سوریه حمایت کرد اما گفت که روسیه در سوریه «به دنبال داعش یا هیچ گروه تروریستی دیگری نرفته است».

رهبران آمریکا، بریتانیا، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و بسیاری از ناظران می‌گویند که بیشتر حملات روسیه در سوریه، نه علیه گروه‌های افراطی اسلامگرا بلکه علیه مخالفان مسلح مورد حمایت غرب انجام می‌شود.

روسیه می‌گوید برای مقابله با «تروریست‌ها» در حال حمایت از «دولت مشروع سوریه» است.​

اختلاف بر سر بیمه و بزرگ شدن دولت

برنی سندرز در میلواکی همچنین گفت که مردم آمریکا «خواستار یک انقلاب سیاسی» هستند.

اما هیلاری کلینتون از برنامه‌های آقای سندرز انتقاد کرد و نتیجه این برنامه‌ها را «بزرگ شدن بیش از حد دولت مرکزی» دانست.

خانم کلینتون افزود که برنامه‌های رقیب‌اش در حوزه بیمه و سلامت همگانی نیز نتایج مخربی برای برنامه بیمه همگانی تصویب‌شده موسوم به «بیمه اوباما» یا «اوباماکر» به دنبال خواهد داشت و بار دیگر به تنش‌های سیاسی دامن می‌زند.

سناتور سندرز اما گفت که به دنبال از میان برداشتن «اوباماکر» نیست اما می‌خواهد کاری کند که در آمریکا هم مانند عمده کشورهای صنعتی دیگر، همه مردم از بیمه‌های درمانی برخوردار شوند.

مسئله برابری تباری و نژادی نیز بیش از گذشته در مناظره دو طرف مطرح شد. هر دو نامزد خواستار تغییراتی شدند که تقابل نژادی را کاهش داده و برابری‌ها را بیشتر کند.

انتخابات مقدماتی بعدی در ایالت نوادا و کارولینای جنوبی برگزار می‌شود؛ ایالت‌هایی که شمار بیشتری از سیاه‌پوستان و لاتین‌ها را در خود جای داده است. نظرسنجی‌های کنونی حاکی از آن است که این دو دسته به هیلاری کلینتون تمایل بیشتری دارند.

XS
SM
MD
LG