لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۱

کولاک شدید زمستانی در شرق ایالات متحده، با بارش برف سنگین و در حالی‌که تا کنون به کشته شدن دست‌کم ۷ نفر انجامیده، به واشینگتن، پایتخت آن کشور رسیده است؛ انتظار می‌رود این کولاک به یکی از سهمگین‌ترین توفان‌های زمستانی در واشینگتن تبدیل شود.

بنا بر پیش‌بینی‌ها ممکن است تا ۸۰ سانتی‌متر برف در واشینگتن ببارد و سرعت باد به ۸۰ کیلومتر در ساعت برسد.

از شدت باد تا بعد از ظهر روز شنبه، سوم بهمن، به وقت واشینگتن کاسته نخواهد شد.

پس از واشینگتن، کولاک با نیم‌متر برف به سوی فیلادلفیا و نیویورک خواهد رفت.

شهرداری نیویورک از ساکنان شهر خواسته است از رفت‌وآمدها و سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

موریل باسر، شهردار واشینگتن، گفته است «به صراحت بگویم، این کولاک، یک کولاک شدید است». خبرگزاری رویترز می‌گوید این احتمال وجود دارد که کولاک فعلی در پایتخت آمریکا، به یکی از شدیدترین‌ توفان‌های زمستانی در این شهر تبدیل شود.

شهرداری در مورد وقوع خسارت‌های جانی هشدار داده و از شهروندان خواسته است به هشدارها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

شبکه «ده ودر چنل» گفته است بیش از ۸۵ میلیون نفر در دست‌کم ۲۰ ایالت آمریکا تحت نظارت، هشدار و رصد اضطراری وضعیت آب‌وهوایی و بارش برف قرار گرفته‌اند.

نزدیک به ۶۳۰۰ پرواز در روزهای جمعه و شنبه، دوم و سوم بهمن‌ماه، به وقت آمریکا، به ویژه به مقصد یا از مبدا فرودگاه‌هایی در نیویورک و فیلادلفیا لغو شده‌اند. دست‌کم ۷ هزار پرواز دیگر نیز در روز جمعه، با تاخیر انجام شده‌اند.

الکس سوسنوفسکی، یک کارشناس آب‌وهوا به خبرگزاری رویترز گفته است کولاکی که اکنون به واشینگتن رسیده، ممکن است رکورد بارش برف در سال ۲۰۱۰ را بزند و شدت آن به اندازه توفان زمستانی سهمگین سال ۱۹۲۲ با ۷۰ سانتی‌متر برف باشد.

کولاک سال ۱۹۲۲ که کولاک فعلی با آن مقایسه می‌شود، به کشته شدن ۹۸ نفر انجامید.

بنا بر گزارش‌ها، اعلام شرایط اضطراری سبب شده تا مردم بسیاری از مناطق برای ذخیره آب و مواد غذایی به سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌ها هجوم ببرند.

تا کنون مرگ دست‌کم شش نفر به دلیل سوانح رانندگی در جریان برف و کولاک در جنوب شرقی آمریکا تائید شده است.

XS
SM
MD
LG