لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۳

اردوغان تاکید کرد راه‌حل سوریه نباید شامل ادامه حکومت اسد شود


رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز، پرسیده چرا برخی کشورها از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه حمایت می‌کنند و افزوده جهان باید راه‌حلی برای بحران سوریه بیابد، که اسد شامل آن نشود.

|تازه‌ترین خبرها در کانال تلگـــــــرام رادیو فردا|

آقای اردوغان در گفت‌وگوی خود که ۲۹ شهریور ماه منتشر شده، می‌گوید «آینده سوریه باید توسط مردم آن کشور تعیین شود». او سپس بدون اشاره به کشور خاصی می‌گوید «چرا این قاتل از طرف برخی دولت‌ها حمایت می‌شود؟»

ایران و روسیه از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌روند در حالی‌که ترکیه از گروهی از شورشیان حمایت می‌کند. مسکو و تهران نیز مانند آنکارا تاکید کرده‌اند که «آینده سوریه باید توسط مردم آن کشور مشخص شود» و در عین حال، بر خلاف ترکیه، مخالف کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت هستند.

رئیس‌جمهوری ترکیه که به تازگی دست به احیای روابط خود با روسیه زده، می‌گوید «اسد نمی‌تواند بخشی از گذار سیاسی در سوریه باشد… جهان باید راه‌حلی را پیدا کند که اسد را در برنگیرد».

او افزوده است «همه کشورها باید به تمامیت ارضی سوریه نیز احترام بگذارند».

آقای اردوغان در بخشی دیگر از سخنانش می‌گوید از منظر دولت او فرقی بین «داعش» و ی‌پ‌گ، شبه‌نظامیان کرد سوریه در «یگان‌های مدافع خلق»، نیست.

ترکیه از ماه سپتامبر دست به عملیات زمینی در خاک سوریه زده است؛ عملیاتی که هم شبه‌نظامیان حکومت اسلامی را هدف قرار داده و هم به درگیری‌هایی گاه شدید با شبه‌نظامیان کرد انجامیده‌است. حمله به یگان‌های مدافع خلق، با انتقاد آمریکا روبه‌رو شده که از ائتلافی از شورشیان عمدتا کرد در نبردها علیه «حکومت اسلامی» در سوریه حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزوده که ارتش کشورش به تنهایی دست به اقدامی در رقه، پایگاه اصلی حضور شبه‌نظامیان داعش، نخواهد زد و در این مورد در اقدامی که آمریکا آن را رهبری می‌کند، شرکت خواهد کرد.

اردوغان در بخشی دیگر از مصاحبه خود بار دیگر ناخشنودی خود را از تحویل ندادن فتح‌الله گولن، از طرف آمریکا به ترکیه ابراز کرده‌است.

دولت ترکیه می‌گوید گولن پشت کودتای نافرجام تیرماه در آن کشور بوده و جنبش برآمده از افکار این خطیب ساکن آمریکا را نیز «تروریستی» توصیف می‌کند. گولن هرگونه دخالت در کودتای نافرجام ترکیه را رد کرده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG