لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۲۸

اردوغان: برابری زن و مرد بر خلاف طبیعت است


رجب طیب اردوغان و همسرش امینه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در اظهار نظری تازه که با خشم گروهی از مدافعان حقوق برابر زن و مرد و نیز بازتاب جهانی روبه‌رو شده، گفته است برابری زن و مرد بر خلاف طبیعت است؛ چرا که طبیعت آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند.

آقای اردوغان در یک سخنرانی در کنفرانسی بین‌المللی استانبول در روز سوم آذر ماه، گفته است «گاهی اینجا می‌گویند زن و مرد برابر هستند. ولی برابری میان زنان و برابری میان مردان، [توصیف] درست‌تری است.»

او با تاکید بر «برابری زن در برابر قانون» می‌گوید ترجیح می‌دهد به جای واژه «تساوی»، برای زنان، از واژه «معادل» برای آنها استفاده کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفته است دین اسلام «جایگاه زن را تعریف کرده است: مادری. برخی این را متوجه می‌شوند، برخی متوجه نمی‌شوند. نمی‌توان این را به فمینیست‌ها توضیح داد، چراکه آنها مفهوم مادری را نمی‌پذیرند».

اشاره او به موضوع «مادری» زنان برای اولین بار بیان نمی‌شود.

اردوغان شش سال پیش نیز با اشاره به این جمله پیامبر اسلام که «بهشت زیر پای مادران است» گفته بود «این رویکردی‌ست که ما به آنها داریم».

وب‌سایت روزنامه‌ ترکیه‌ای «حریت» می‌گوید فعالان حقوق زنان و گروهی از وکیلان از زمانی که اردوغان در مقام نخست‌وزیری بوده است، از رویکرد و افزایش اعمال سیاست‌های محافظه‌کارانه او در این مورد انتقاد کرده‌اند.

به گزارش همین وب‌سایت موقعیت ترکیه از نقطه نظر فاصله زن و مرد در «نشست اقتصادی جهان»، طی سال‌های گذشته تنزل پیدا کرده و در میان ۱۳۶ کشور در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته است.

سخنان گوناگون رجب طیب اردوغان گاه جنجال‌برانگیز شده و به طور نسبتا گسترده‌ای بازتاب پیدا می‌کنند.

او اخیرا گفته بود که مسلمانان پیش از کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کردند و کلمب «در خاطراتش از مسجدی نوشته که بر فراز تپه‌ای در کوبا قرار داشت.»

خبرگزاری فرانسه از قول کنشگران می‌گوید، اظهارات مقام‌های دولتی ترکیه در مورد زنان و نحوه برخورد با آنها به خشونت‌ها دامن زده است.

به گزارش این خبرگزاری و با اتکا به آمار سازمان‌های غیردولتی، در نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۰۰ زن در ترکیه بر اثر خشونت‌های خانگی کشته شده‌اند.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG