لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۵۷

نشست اضطراری وزیران کشور اتحادیه اروپا در پی حملات پاریس


نمایی از برج ایفل در پاریس، ساعاتی پس از حملات جمعه شب. فرانسه در حال حاضر در وضعیت اضطراری قرار دارد

به دنبال حملات پاریس، وزیران کشور های عضو اتحادیه اروپا، روز جمعه، نشستی اضطراری در بروکسل برگزار می‌کنند و درباره مسایل امنیتی و واکنش های این اتحادیه مذاکره خواهند کرد.

اتین اشنایدر، وزیر کشور لوکزامبورگ، ۲۴ آبان ماه به خبرنگاران گفت «در مقابله با بربریت و تروریسم، اروپا در کنار فرانسه ایستاده است».

لوکزامبورگ رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا است.

نشست روز جمعه در پی حملات مرگبار پاریس انجام می‌شود؛ حملاتی که با تیراندازی و عملیات انتحاری همراه بود، دست‌کم ۱۲۹ کشته برجای گذاشته و گروه موسوم به «حکومت اسلامی» مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

آقای اشنانیدر گفته است، تصمیم برای انجام دیدار اضطراری وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا، با همفکری مقام‌های فرانسوی گرفته شده است.

وزیر کشور لوکزامبورگ خود روز یک‌شنبه با همتای فرانسوی‌اش، برنار کازنو و نیز مسئول ارشد امور داخلی و مهاجرتی اتحادیه اروپا، دیمیتریس آورامُپولُس، در پاریس دیدار کرده بود.

هدف آن دیدار «هماهنگی برای انجام اقدام فوری اروپا، در واکنش به حملات [پاریس] و برای جلوگیری از حملات مشابه در آینده» عنوان شد.

این سه نفر در بیانیه‌ای که پس از دیدار خود صادر کرده‌اند بر «توقع شهروندان اروپایی برای انجام واکنشی فوری، متمرکز و موثر اتحادیه اروپا» تاکید کرده‌اند.

دیدار روز جمعه نیز در ادامه رایزنی‌ها و هماهنگ کردن اقدامات آینده انجام می‌شود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید مسائلی مانند سیستم «ثبت اطلاعات مسافران (پی‌ان‌آر)»، که بر جمع‌آوری اطلاعات مسافران در اتحادیه اروپا استوار خواهد بود، از جمه مواردی‌ست که وزیران کشور اتحادیه در مورد آن مذاکره خواهند کرد.

ایالات متحده در حال حاضر از این این سیستم بهره می‌برد؛ پس از آنکه سال‌ها بر سر نحوه مراقبت و حفاظت از اطلاعات شخصی در زمان مقابله با تروریسم و جرایم خطرناک، بحث و مجادله وجود داشت.

دیدار روز جمعه گفت‌وگوهایی در مورد افزایش کنترل مرزهای اتحادیه و مسائل امنیتی مربوط به وجود، مالکیت یا خرید و فروش اسلحه را نیز در بر می‌گیرد.

حملات مرگبار پاریس، و نحوه مبارزه با گروه‌ «حکومت اسلامی» و گروه‌های افراطی، زنجیره‌ای از دیدارها و واکنش‌ها را همراه داشته است. به توافقی بر سر «زمانبندی» گذار سیاسی در سوریه انجامیده، در نشست سران گروه ۲۰، و دیدارهای حاشیه‌ای آن مانند دیدار رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا مطرح شده و بر شدت حملات هوایی فرانسه در سوریه افزوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG