لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۱
انتخابات برای پارلمان اتحادیه اروپا، جهت تعیین نمایندگان آن طی دوره پنج ساله پیش‌رو، از پنج‌شنبه ۲۲ ماه مه (اول خرداد) در کشورهای عضو آغاز شده و تا سه روز پس از آن ادامه خواهد داشت.

انتظار می‌رود این انتخابات رهبران و بازیگرانی جدید را رهسپار پارلمان بزرگ‌ترین اقتصاد گروهی جهان بکند. در حال حاضر راست‌های میانه‌رو و سپس سوسیال‌دمکرات‌ها و لیبرال‌ها، سه ائتلاف‌ اول این پارلمان هستند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید در روز نخست این انتخابات در بریتانیا و هلند، انتظار می‌رود که گروه‌های راست تندرو و احزاب مخالف اتحادیه اروپا، دست بالا را در رای‌گیری داشته باشند.

بنا بر نظرسنجی‌ها، در بریتانیا حزب «مستقل بریتانیا» که هوادار سخت‌گیری بیشتر در قوانین مهاجرت و خروج از اتحادیه اروپا است در صدر و پس از آن حزب کارگر و حزب محافظه‌کار قرار دارند.

در هلند نیز «حزب آزادی» که به نظرات ضداسلامی شهره است و از مخالفان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، در صدر قرار دارد.

نظرسنجی‌های دیگر در کشورهایی مانند سوئد، فرانسه، مجارستان، دانمارک یا ایتالیا نیز از اقبال عمومی به سوی تندروها حاکی‌ست.

ژان کلود ژونکر، از نامزدهای اصلی راست‌های میانه‌رو، در سخنرانی‌ای در بروکسل، در آخرین روز کارزار انتخاباتی خود، از شهروندان اتحادیه اروپا خواست رای خود را به «خارجی‌هراسان تندرو و فاشیست‌ها» ندهند.

انتخابات پارلمانی اروپا، که تنها انتخابات مستقیم در تمام کشورهای عضو برای یک سازوکار این اتحادیه به شمار می‌رود طی دهه‌های گذشته با کاهش اقبال عمومی روبه‌رو بوده است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی شمار رای‌دهندگان ۴۳ درصد بوده است و پیش‌بینی شده است که در انتخابات تازه نیز به ۴۰ درصد سقوط کند.

احزاب اصلی؛ راست میانه، سوسیال‌دمکرات‌ها، لیبرال‌ها و سبزها، ممکن است با هم تا ۷۰ درصد کل آرا را به دست آورند و تا زمانی که به همکاری میان خود ادامه دهند، می‌توانند دست بالا را در پارلمان اتحادیه داشته باشند.

انتخابات اتحادیه اروپا در تمام ۲۸ کشور عضو برگزار شده و بیش از ۳۸۰ میلیون واجد شرایط می‌توانند ۷۶۶ نماینده را راهی آن کنند.
XS
SM
MD
LG