لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۰

ایر: کری برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز با ایران مصمم است


آلن ایر
آلن ایر، سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با رادیو فردا حل مسئله هسته‌ای را گامی بزرگ عنوان کرد که می‌تواند به بهبود روابط ایران و آمریکا بیانجامد و تاکید کرد که وزیر خارجه آمریکا برای رسیدن به راه‌حلی مسالمت‌آمیز با ایران مصمم است.

آلن ایر به نیوشا بقراطی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به نیویورک، گفت برای حل این موضوع دولت آمریکا از هیچ اقدام سیاسی و دیپلماتیکی فروگذار نخواد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از گفته‌های حسن روحانی مقام‌های دولتی او و نیز سخنرانی او در نشست عمومی ملل متحد استقبال و تاکید کرده است که این سخنان با عمل همراه شود تا بتوان آنها را راستی‌آزمایی کرد.

در تازه‌ترین نشست اعضای ۵+۱ در نیویورک، قرار است امروز ۴ مهر ماه، وزیران خارجه کشورهای طرف گفت‌وگو با ایران و در میان آنها جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، دور یک میز بنشینند؛ آنچه پس از سال‌ها تازگی دارد.

آلن ایر در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع نشانه‌ای از نوعی بهبود روابط ایران و آمریکاست گفت: «جان کری از سوی باراک اوباما به عنوان هدایت‌کننده مذاکرات اتمی انتخاب شده و این موضوع نشانه جدیدت دولت ماست که این مسیر را طی کنیم و آقای کری مصمم است که [با ایران] به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برسیم».

آقای ایر ابراز امیدواری می‌کند که جلسه ۵+۱ در روز پنج‌شنبه آغازی باشد که در ماه آینده در ژنو ادامه داشته باشد و بر اساس آن بتوان به راه‌حلی رسید.

آلن ایر در مورد خبرهایی که حاکی از فراهم شدن تدارکاتی برای دیداری گذرا میان باراک اوباما و حسن روحانی بود، دیداری که صورت نگرفت، گفت «نباید این موضوع را بزرگ‌نمایی کرد».

آقای ایر می‌گوید این دیدار فراهم نشد، ولی فردا (روز پنج‌شنبه) حضور کری و ظریف «می‌تواند پروسه جدیدی باشد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به گفته‌های باراک اوباما تاکید کرده است که روابط بین دو کشور یک شبه بهبود پیدا نمی‌کند و به زمان نیاز است ولی حل مناقشه هسته‌ای می‌تواند گام بزرگی در این زمینه و از آن مهم‌تر ثبات در منطقه باشد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، گفته بود فرصت برای دیدار با اوباما کم بود.

آقای روحانی گفته «یخ تا حدی باز شده و فضا عوض شده است».

روز پنج‌شنبه وزیر خارجه ایران همراه دیگر هم‌تایان خود در جلسه‌ای گرد هم می‌آیند که برای از سرگیری مذاکرات اتمی تشکیل می‌شود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته است که ایران «تمایل و آمادگی سیاسی برای مذاکرت جدی هسته‌ای دارد و امیدوار است جلسه پنج‌شنبه به آغاز سریع مذاکرات و رسیدن به توافق در کوتاه‌ترین مدت» بیانجامد.
XS
SM
MD
LG