لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۲

چهار روزنامه‌نگار فرانسوی پس از ۱۰ ماه در سوریه آزاد شدند


از چپ: ادوارد الیاس، دیدیه فرانسوا، پیر توره و نیکلا هنین لحظاتی پس از آزادی
چهار روزنامه‌نگار فرانسوی که طی ده ماه گذشته در سوریه به گروگان گرفته شده بودند، ۳۰ فروردین آزاد شدند.

خبرگزاری دوگان ترکیه می‌گوید، سربازان آن کشور دیدیه فرانسوا، ادوارد الیاس، نیکلا هنین و پیر توره، این چهار خبرنگار را در نزدیکی مرز پیدا کرده‌اند.

این چهار نفر در دو حمله مختلف به گروگان گرفته شده‌ بودند. دو نفر از آنها خبرنگار آزاد و دو نفر دیگر نیز خبرنگار رادیو اروپا ۱ بودند.

نیکلا هنین، یکی از خبرنگاران آزاد شده (در تصویر بالا نفر اول از سمت راست) به شبکه «فرانس ۲۴» گفته است که آزادی آنها «به وضوح با هم‌آهنگی» نیروهای ارتش ترکیه انجام شده است.

این خبرنگار می‌گوید گروگان‌گیران آنها را تا نزدیکی یک پایگاه نظامی نیروهای ترکیه برده‌اند.

به گزارش «فرانس ۲۴»، گروه‌های افراطی اسلام‌گرا این چهار خبرنگار را ربوده بودند.

هر چهار نفر در ماه ژوئن سال گذشته میلادی به گروگان گرفته شدند.

بر خلاف خبر رسانه‌های ترکیه‌ای که می‌گویند این چهار نفر با چشمان و دستانی بسته و در منطقه‌ای خالی از سکنه در نزدیکی مرز پیدا شده‌اند، نیکلا هنین گفته است آنها نه چشم‌بند داشته‌اند و نه دستانشان بسته شده بود؛ «هر چهار نفر، دست در جیب از مرز گذشتیم».

چند هفته پیش‌تر نیز دو خبرنگار اسپانیایی که «دولت اسلامی عراق و شام» آنها را به گروگان گرفته بود، آزاد شده بودند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، که سازمانی فرادولتی است، در تازه‌ترین گزارش خود در سال جاری میلادی، سوریه را «خطرناک‌ترین» محل برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نام نهاده است.

گروگان‌گیری خبرنگاران در سوریه بارها رخ داده است. در کنار اینها به گفته کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران «افزایش شمار خبرنگاران کشته‌شده در پی شلیک گلوله مستقیم» در سوریه نیز تهدیدی تازه برای روزنامه‌نگارانی است که در مناطق جنگی کار می‌کنند.
XS
SM
MD
LG