لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۲۲

ایران می‌تواند از «منابع اصلی» تامین گاز اتحادیه اروپا شود


پالایشگاه گاز خانگیران، سرخس
پالایشگاه گاز خانگیران، سرخس

روزنامه وال‌استریت جورنال ۲۲ شهریور ماه می‌گوید کمیسیون اروپایی معتقد است در پی توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی، ایران می‌تواند طی ۱۵ سال آینده به یکی از منابع اصلی تامین گاز اتحادیه و کاهش وابستگی آن به گاز روسیه، تبدیل شود.

یک مقام رسمی اروپایی و نماینده یکی از شرکت‌های انرژی اتحادیه اروپا به وال‌استریت جورنال گفته‌اند کمیسیون اروپایی اکنون بر این گمان است که این اتحادیه می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ میلادی، سالیانه بین ۲۵ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

این مقدار گاز وارداتی از ایران، این کشور را در سطح گازی که در حال حاضر از شمال آفریقا خریداری می‌شود، قرار می‌دهد.

در عین حال واردات این مقدار گاز به اتحادیه اروپا، در برابر روسیه، استقلال بیشتری در تامین انرژی می‌دهد.

در حال حاضر روسیه، سالیانه، تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به اعضای اتحادیه اروپا صادر می‌کند.

اروپایی‌ها در پی توافق حاصل‌شده میان تهران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه اتمی تهران، در ۲۳ تیر ماه در وین، قصد دارند به افزایش واردات گاز از ایران دست بزنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل، ‌صدراعظم آلمان، و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، روز پنج‌شنبه گذشته& در سرمقاله‌ای در روزنامه واشینگتن‌پست، ضمن حمایت از توافق اتمی، از کنگره آمریکا نیز خواستند از آن حمایت کند.

هر سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه، طرف مذاکرات با ایران بودند.

روابط کشورهای اروپایی و روسیه، در پی تنش‌ها در شرق اوکراین، به طور قابل توجهی با تنش روبه‌رو شده است.

روزنامه وال‌استریت جورنال می‌گوید میگوئل آریاس کانیه‌ته، مسئول ارشد امور اقلیمی در اتحادیه اروپا، در آغاز ماه جاری میلادی با نمایندگان غول‌های بزرگ انرژی اروپا، از جمله «شل»، «توتال» و «استات‌اویل» دیدار و در مورد ظرفیت‌های احتمالی ایران با آنها گفت‌وگو کرده است.

آمارهای رسمی ایران که در گزارش‌های بین‌المللی تائید شده‌اند، می‌گویند این کشور ۱۵۸ میلیارد بشکه نفت خام و ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی دارد که خود این میزان گاز برابر است با بیش از ۲۴۰ میلیارد بشکه نفت خام.

XS
SM
MD
LG