لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۶

دیدار گروهی از کوشندگان حقوق بشر ایران با گزارشگر ویژه اعدام سازمان ملل


کریستوف هینز (نفر دوم از راست) به گزارش‌های گروهی از کوشندگان ایرانی حقوق بشر گوش می‌دهد
در جریان بیست و سومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، روز جمعه دهم خرداد ماه، گروهی از نمایندگان کارزار افشای نقض حقوق بشر و برخی از سخنرانان رویدادهای جانبی موفق به دیدار با گزارشگر ویژه «اعدام‌های خودسرانه و فرا قانونی» که برای سازمان ملل کار می‌کند، شدند.

در این دیدار کریستوف هینز، گزارشگر ویژه «اعدام»، دیدگاه‌ها و گزارش‌های گروهی از کوشندگان حقوق بشر ایرانی شرکت‌کننده در نشست بیست و سوم حقوق بشر سازمان ملل را شنید و گزارش‌های آنها را دریافت کرد.

شعله زمینی، نماینده سازمان مردم نهاد سودویند (Südwind)، با تشکر از فرصت ایجاد شده، اعدام های پر شمار و جمعی در زندان مشهد را مورد تاکید قرار داد و نگرانی ایرانیان مدافع حقوق بشر از این موضوع را بیان کرد و خواستار پیگیری این موضوع از سوی «گزارشگر ویژه اعدام‌های خودسرانه و فراقانونی» شد.

دکتر مهرداد درویش پور، جامعه‌شناس ساکن سوئد، «سکوت» سازمان‌های جهانی در قبال «نقض آشکار و گسترده رژیم حاکم بر ایران» را خطرناک توصیف کرد و گفت: سکوت در قبال افزایش نقض سیستماتیک حقوق بشر رژیم حاکم بر ایران را در ادامه این رفتار ها تشویق می‌کند.

او با اشاره به بسته‌تر شدن نظام به گسترش دستگیری‌ها ،بازگرداندن اصلاح‌طلبان به زندان و بازداشت اطرافیان رییس جمهور فعلی آن هم پیش از انتخابات اشاره کرد و گفت: به شکل معمول در روزهای پیش از انتخابات باید گشایش فضای سیاسی را شاهد باشیم اما با این شرایط نمی‌توان پس از انتخابات پیش‌روی روزهای خوبی پیش‌بینی کرد.

این استاد و پژوهشگر جامعه شناسی دانشگاه در سوئد افزود: ما نگران مخاطره‌آمیزتر شدن اوضاع و اختناق امنیتی نظامی در ایران هستیم.

درویش پور تاکید کرد: فکر می‌کنم موج اختناق و بسته‌تر شدن فضا ی سیاسی اجتماعی حاکم در ایران تنها در صورت شکل‌گیری یک مقاونت مردمی در داخل و فشار بین‌المللی مجامع حقوق بشری و نهادهای موثری مانند سازمان ملل و گزارشگران ویژه مهار خواهد شد.

نقی محمودی، وکیل گروهی زندانیان سیاسی و مدنی در آذربایجان شرقی نیز در این دیدار از «دو مورد کشته شدن زندانیان در زیر شکنجه» و «یک مورد اعدام نوجوان زیر ۱۸ سال» در آذربایجان شرقی طی ماه‌های گذشته خبر داد و بر نقض آشکار حقوق بشر در سازوکار قضایی ایران تاکید کرد.

این وکیل دادگستری نام و مستندات مربوط به دو قاضی دادگستری آذربایجان شرقی که بیشترین تعداد احکام اعدام و سنگسار از سوی آنها صادر می شوند را ارایه کرد.

مرسده محسنی از زنان فعال حقوق بشر در گفت‌وگو با این کارشناس سازمان ملل تقاضای بازماندگان اعدام های گسترده ی دهه ی ۶۰ خورشیدی در ایران را مورد تاکید قرار داد و اعدام‌ها در ایران را «سیستماتیک» دانست و خواستار جلوگیری از اجرای آنها شد.

دیدار کوشندگان حقوق بشر ایران با نماینده سازمان ملل در حاشیه نشست شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو انجام شد. در حاشیه این نشست موضوع انتخابات در ایران نیز به گفت‌وگو و ارائه نظر گذاشته شد.
XS
SM
MD
LG