لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۷

گزارش تازه رسانه‌های آلمانی در مورد فرد بازداشت‌شده مظنون به جاسوسی برای ایران


رینهالد روبه

رسانه‌های آلمانی در گزارشی تازه در مورد یک پاکستانی مظنون به جاسوسی برای ایران، از طرف دادستانی گفته‌اند که شاید او در حال آماده‌سازی طرح «قتل» رئیس پیشین انجمن آلمان-اسرائیل بود. برخی از اقدامات مظنون بازداشتی در عین حال «آماتور و غیرحرفه‌ای» گزارش شده‌است.

گزارش تازه در مورد مظنون بازداشتی که نام کوچک او مصطفی‌ست، از طرف شبکه‌های دولتی ان‌ده‌آر و وی‌ده‌آر و نیز روزنامه «زوددویچه سایدونگ» منتشر شده و شبکه خبری دویچه‌وله نیز ۱۸ دی ماه آن را بازنشر داده‌است.

مقام‌های آلمان، ۱۷ تیرماه خبر از بازداشت یک شهروند پاکستانی داده بودند که در آن زمان گفته شد، ظن آن می‌رود برای جمهوری اسلامی ایران جاسوسی می‌کرد. گفته شده بود این شهروند پاکستانی اطلاعاتی در مورد رینهارد روبه، سیاستمدار آلمان از حزب سوسیال‌دمکرات و رئیس پیشین انجمن روابط آلمان- اسرائیل و افراد نزدیک به، «جمع‌آوری کرده» و «برای ایران فرستاده است». ⇦​بیشتر بخوانید

رسانه‌های آلمانی اکنون می‌گویند دادستانی آن کشور فرد بازداشت‌شده را «متهم» کرده‌است.

به گفته این رسانه‌ها، و بر اساس اطلاعاتی که آن‌ها مرور کرده‌اند، فرد بازداشتی به‌طور مشخص در حال تعقیب و جمع‌آوری اطلاعات در مورد استفاده آقای روبه از وسایل حمل‌ونقل عمومی و مسیرهای جایگزین برای عزیمت به «انجمن روابط آلمان-اسرائیل» در برلین بوده‌است.

گزارشی که به رویت رسانه‌های آلمانی رسیده می‌گوید اقدامات مظنون بازداشت‌شده بخشی از «عملیاتی گسترده‌تر برای شناسایی هدف‌های احتمالی در آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، که روابط دوستانه‌ای با اسرائیل دارند» بود.

فرد بازداشت‌شده در عین حال متهم به جاسوسی از یک پروفسور فرانسوی‌اسرائیلی شده‌است.

با این همه این گزارش گفته است هنوز انگیزه اصلی برای انجام یک حمله احتمالی علیه آقای روبه مشخص نیست. اما دویچه‌وله به نقل از «مقام‌های امنیتی» گفته این احتمال وجود دارد که این اقدامات آماده‌سازی احتمالی ایران برای واکنش نشان دادن به حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی آن کشور بود. ایران و شش قدرت جهانی، از جمله خود آلمان، در سال گذشته توافقی را به اجرا گذاشتند که به طور مشخصی برنامه‌های اتمی ایران را محدود کرد و از طرفی تحریم‌ها علیه تهران را برچید.

در عین حال تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که برخی از اقدامات مظنون به جاسوسی، «آماتور و غیرحرفه‌ای» بود و حتی در «فایل پاورپوینتی» که او برای فرد ایرانی مورد تماس خود فرستاده، جزئیات اشتباهی در مورد سیاستمدار آلمانی وجود دارد.

مظنون بازداشتی دانشجو بود و برای «مرکز فضایی آلمان» نیز کار می‌کرد. گزارش رویت‌شده از سوی رسانه‌های آلمانی می‌گوید این نخستین پرونده آشکارشده در مورد جاسوسی جمهوری اسلامی از یک سیاستمدار آلمانی‌ست.

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به گزارش‌های منتشرشده نشان نداده‌اند، اما خبر «محاکمه» این مظنون در رسانه‌های داخل ایران بازتاب یافته‌است و آن‌ها می‌گویند «پیشتر، دولت ایران مطرح شدن اتهاماتی از این دست را بارها تکذیب کرده است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG