لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۵

قاضی‌عسکر: پلیس‌های متعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان در حال تحمل مجازات هستند


به گفته آقای قاضی عسکر، مقامات عربستان سعودی به مقامات ایران اعلام کرده‌اند که «ما درخواست مجازات شدیدتری برای خاطیان کرده بودیم ولی قضات مربوطه چنین حکمی را صادر کرده‌اند»

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سازمان حج و زیارت می‌گوید که دو پلیس متهم به «تعرض» به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده در عربستان سعودی، به چهارسال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده‌اند و «درحال تحمل مجازات خود هستند».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی قاضی عسکر، روز یک شنبه، ۱۵ اسفند، اعلام کرد که مجازات چهار سال زندان، هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت، برای دو پلیس «خاطی» فرودگاه جده «نهایی شده و عربستان کتبا آن را اعلام کرده است».

به گفته آقای قاضی عسکر، مقامات عربستان سعودی به مقامات ایران اعلام کرده‌اند که «ما درخواست مجازات شدیدتری برای خاطیان کرده بودیم ولی قضات مربوطه چنین حکمی را صادر کرده‌اند».

وی گفت که با توجه به این حکم، اگر مذاکرات دو کشور درباره برگزاری حج ۹۶ به نتیجه برسد، حج عمره نیز از سر گرفته خواهد شد.

۱۷ فروردین، حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران، خبر داد که در هفته دوم تعطیلات نوروز، به هنگام بازرسی از یک کاروان ایرانی، مأموران فرودگاه جده به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی، آنها را از بقیه جدا کرده و «مورد آزار و اذیت جنسی» قرار داده‌اند.

اعلام این خبر تنش‌ها میان دو کشور را افزایش داد و باعث توقف اعزام زائران ایرانی به سفر حج عمره شد.

شرط ایران برای از سرگیری حج عمره، اجرای حکم اشد مجازات برای دو مامور عربستان سعودی و ارائه تضمین برای تامین امنیت زائران بود.

در همین حال به‌دنبال حادثه منا در مهرماه ۹۴ که به کشته شدن ۴۶۵ زائر ایرانی منجر شد، ایران و عربستان نتوانستند بر سر تدابیر امنیتی و دیگر مشکلات بین دو کشور به توافق برسند و زائران ایرانی درحج ۹۵ حضور نداشتند.

پس از حادثه منا و منتفی شدن حج ۹۵ مقام‌های جمهوری اسلامی شدیدا از عربستان سعودی انتقاد کردند. تنش‌ها میان دو کشور طی سال‌های گذشته به‌شکل فزاینده‌ای بالا گرفته‌است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۵ شهریور در پیامی که خطاب «به مسلمانان جهان» صادر کرده بود از مقام‌های عربستان با عناوینی چون «حاکمان بی‌دین و بی‌وجدان»، «حکام فتنه‌انگیز» «سیاست‌بازانِ از خدا بی‌خبر» و «شجره‌ ملعونه‌ طواغیت» نام برده بود.

از سوی دیگر عربستان سعودی نیز تهران را متهم کرده‌است که بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت منطقه خاورمیانه است و وزیر خارجه آن کشور نیز گفته است ایران متهم‌ترین حامی تروریسم است.

با این حال مذاکرات مقام‌های دو کشور برای ازسرگیری سفر حج در هفته‌های گذشته ادامه داشته‌است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه روز جمعه ششم اسفند به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی خبر داد که محمد بنتن، وزیر حج عربستان سعودی، با فرستادگان ایران بر سر «ترتیبات مرتبط با شرکت زائران ایرانی در مراسم حج» گفت‌وگو کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG