لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۷

واکنش هالک‌بانک ترکیه به اتهام‌های واردشده به معاون آن در ایالات متحده


مهمت (محمد) هاکان آتیلا، معاون مدیر کل هالک‌بانک ترکیه

هالک‌بانک ترکیه در واکنش به بازداشت معاون خود در آمریکا، گفته تمامی عملیات بانکی و داد و ستدهای پولی آن «کاملا تحت قوانین ملی [ترکیه] و قوانین بین‌المللی صورت گرفته‌است».

بنا بر گزارش‌ها مهمت (محمد) هاکان آتیلا، معاون مدیر کل هالک‌بانک ترکیه، متهم به همکاری با رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای است؛ دادستان‌های آمریکا آقای ضراب را متهم کرده‌اند که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، صدها میلیون دلار برای دولت ایران و شرکت‌های ایرانی جابه‌جا کرده و به این شکل تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران را دور زده است. ←بیشتر بخوانید

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه‌ای که هالک‌بانک، دهم فروردین ماه برای بازار بورس استانبول فرستاده «شماری از رسانه‌ها» متهم شده‌اند طی روزهای گذشته دست به انتشار اخباری زده‌اند که اعتبار این موسسه مالی را زیر سوال برده و به انحراف افکار عمومی و سرمایه‌گذارن می‌انجامد.

در این بیانیه گفته شده «تمامی فعالیت‌های بانک ما و داد و ستدهای مالی آن، کاملا، و در تمام مدت، تحت قوانین ملی و بین‌المللی صورت گرفته‌است».

در ادامه این بیانیه آمده است «بانک ما از تمامی امکانات برای حراست از سهام‌داران خود، شرکای تجاری و حقوق سپرده‌گذاران، بهره خواهد برد».

این بیانیه همزمان است با اتهام وارده از سوی وزیر خارجه ترکیه به دادستانی ایالات متحده، مبنی بر بازداشت آقای آتیلا با «اهداف سیاسی».

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه در جریان یک کنفرانس خبری با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود اظهار داشت که بازداشت معاون مدیرهالک بانک، و رضا ضراب، با اهداف سیاسی در آمریکا انجام شده است. ←بیشتر بخوانید

چاووش‌اوغلو گفته این پرونده را پریت بارارا، دادستان فدرال برکنار شده در منطقه جنوب نیویورک گشوده است. آقای بارارا یکی از ۴۶ دادستان منصوب باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، بود که دونالد ترامپ از آنها خواست، از مقام خود کناره‌گیری کنند.

ماموران پلیس فدرال آمریکا، آتیلا را در فرودگاه نیویورک بازداشت کرده‌اند. بازداشت ضراب ۳۳ ساله، به فروردین ۱۳۹۵ در میامی باز می‌گردد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG