لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۶

اوباما: انتخابات اسرائیل تاثیر چشم‌گیری بر مذاکرات اتمی با ایران ندارد


باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در گفت‌وگویی با روزنامه «هافینگتن‌پست» گفته است انتخابات اسرائیل که به پیروزی دوباره بنیامین نتانیاهو انجامیده است، تاثیر چندانی بر مذاکرات هسته‌ای جاری با تهران ندارد.

متن کامل مصاحبه با رئیس‌جمهوری آمریکا اول فروردین منتشر شده است و در بخشی از آن که مورد اشاره خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است، اوباما در مورد انتخابات اسرائیل و تاثیر احتمالی آن بر مذاکرات اتمی، می‌گوید «به نظر من تاثیر چشم‌گیری ندارد».

ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱، طی ماه‌های گذشته در حال انجام مذاکراتی هستند، که هدف آن رسیدن به توافقی جامع است؛ توافقی که راهی برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی تهران پیدا کند و از سوی دیگر راهی برای برون‌رفت از انبوه تحریم‌های اعمال شده بر تهران.

بنیامین نتانیاهو از جمله مهم‌ترین منتقدان مذاکرات اتمی به شمار می‌رود و در سخنرانی پیش از انتخابات اسرائیل، در کنگره آمریکا، گفته بود توافق احتمالی فعلی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نشده و راه را برای آن باز خواهد کرد.

باراک اوباما در مصاحبه خود با «هافینگتن‌پست» می‌گوید «بدبینی عمیقی در اسرائیل در مورد ایران وجود دارد. و قابل درک است. ایران نظرهای زننده‌ای (در مورد اسرائیل) بیان کرده است. نظراتی ضد یهودی، نظراتی در مورد نابود کردن اسرائیل.»

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده است «دقیقا به همین خاطر است که من حتی قبل از آنکه رئیس‌جمهور شود، گفتم ایران نمی‌تواند بمب اتم داشته باشد».

تهران همواره تاکید کرده است که هدفش از پیشبرد برنامه اتمی خود، صلح‌آمیز است و قصد ساختن جنگ‌افزار هسته‌ای را ندارد.

آقای اوباما می‌گوید «آنچه در رسیدن به توافق موثر است، در درجه اول این است که آیا ایران آمادگی دارد به جهان ثابت کند در حال تولید بمب اتمی نیست و اینکه آیا ما می‌توانیم راست بودن آن را، سرزده و مرتب بیازماییم».

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز چنین چیزی محقق نشده است؛ «اما آنها حرکت کرده‌اند، در نتیجه امکان (تحققش) وجود دارد.»

مذاکرات اتمی که تا روز پایانی سال گذشته خورشیدی در لوزان سوئیس جریان داشت، از پنجم فروردین ماه از سر گرفته می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG