لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۱۱

فرماندار هلمند: ایران با طالبان تماس گرفته است


نیروهای امنیتی افغانستان در جریان درگیری با طالبان در لشگرگاه؛ ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۶

فرماندار هلمند در گفت‌وگویی با «رادیو آزادی»، می‌گوید ایران با شبه‌نظامیان طالبان تماس برقرار کرده و در عین حال افزوده این گروه افراطی، «موشک‌های ساخت ایران» را به سوی نیروهای امنیتی پرتاب کرده‌است.

حیات‌الله حیات، فرماندار هلمند چهارم بهمن ماه، به بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی، دیداری میان مقام‌های ایران و مقام‌های طالبان در «گرمسیر» صورت گرفته‌است ولی تحقیقات در مورد موضوع این دیدار همچنان جریان دارد.

گرمسیر و سنگین در استان هلمند، از جمله، در ماه جاری مرکز درگیری‌های شدیدی میان نیروهای امنیتی افغانستان و شبه‌نظامیان گروه طالبان بودند.

فرماندار استان هلمند به رادیو آزادی گفته‌است در درگیری‌های اخیر این استان، «موشک‌های ساخت ایران» پیدا شده است که از طرف شبه‌نظامیان شورشی پرتاب شده بودند.

او گفته «از جمله ده‌ها موشکی که بر مقر ولایت هلمند پرتاب شده‌اند شماری از آن‌ها منفجر ناشده مانده و به وضوح نشان ساخت ایران در آن‌ها دیده می‌شود».

آقای حیات در مصاحبه خود با رادیو آزادی این احتمال را مطرح کرده که یکی از دلایل اصلی «افزایش مداخله ایران، در کنار مداخله پاکستان» در اوضاع افغانستان، موضوع آب هلمند است.

ایران، افغانستان را به عمل نکردن به تعهدات خود در مورد حقآبه ایران از رود هیرمند که به تالاب هامون می‌ریزد متهم کرده‌است. مقام‌های کابل این اتهام‌ را رد کرده‌اند. ⇦​در مورد هامون و رود هیرمند بیشتر بخوانید

فرماندار هلمند، پاکستان را نیز متهم کرده که « اتباع آن کشور و اتباع ایرانی یک‌جا با طالبان در ولسوالی گرمسیر دیده شده‌اند، ولی ما این موضوع را توسط امنیت ملی می‌خواهیم دقیق‌تر ارزیابی کنیم».

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به گفته‌های فرماندار هلمند نشان نداده‌اند، اما در موارد پیشین که اتهام‌های مشابهی مطرح شده بود، آن‌ها را تکذیب کرده‌ بودند. از جمله در آبان ماه گذشته که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به اظهارات سخنگوی طالبان در مورد همکاری میان دو طرف، گفته بود این سخنان «یک اقدام از پیش‌طراحی‌شده است و به دستور حامیان تروریست‌پرور این گروه تروریستی و با هدف مشوش کردن افکار عمومی و ایران‌هراسی» بیان شده‌است.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان واقع، و بزرگ‌ترین ولایت این کشور است.

دیدن نظرات (۳۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG