لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۸

پلیس ایران کشته شدن سه مهاجر افغان را در خط مرزی پذیرفت


پلیس ایران پیشتر خبر کشته شدن مهاجران افغان را تکذیب کرده بود
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی مرزی پلیس ایران، روز دوشنبه، با رد گزارش‌ها در مورد کشته شدن ۹ یا ۱۰ مهاجر غیرقانونی افغان در خط مرزی ایران و افغانستان در بیستم اردیبهشت ماه، گفت «سه» نفر در درگیری با مرزبانان کشته شدند.

اصلاحیه پلیس ایران در حالی منتشر می‌شود که سفیر ایران در افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که درستی این گفته‌ها روشن نیست و معاون عملیاتی مرزبانی پلیس ایران نیز آن را اساسا رد کرده بود.

روز شنبه مقام‌های افغانستان اعلام کرده بودند که مرزبانان ايران با آتش گشودن بر يک گروه ۳۰۰ نفره از مهاجران غير قانونی که تلاش داشتند شبانه از مرز عبور کنند، دست کم ۱۰ تن از آنان را کشتند.

مقام‌های افغان از زخمی شدن ۱۲ نفر و بازداشت ۱۶ نفر دیگر نیز خبر داده‌اند.

خبرگزاری رویترز از کشته شدن «دست‌کم ۹ نفر» خبر داده بود.

والی فراه نیز روز شنبه گفته بود مقام‌های ایرانی «موجودیت چهار جسد» را نزد خود تایید کرده‌اند.

موضوع تیراندازی به مهاجران افغان با اعتراض مقام‌های رسمی دولت افغانستان روبه‌رو شد. سفیر ایران در کابل به وزارت خارجه آن کشور احضار شد. وزارت کشور و مرزبانی افغانستان نیز این درگیری را محکوم کردند.

پس از تکذیبیه‌های نخست مقام‌های ایرانی، سرگرد مهدی قاسمی، رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی مرزبانی پلیس ایران در گفت‌وگوی روز دوشنبه خود با خبرگزاری ایسنا مرگ «سه افغان» و زخمی‌شدن «هفت تن» را تایید کرد.

به گفته این مقام پلیس ایران «در ۲۰ اردیبهشت ماه ماموران هنگ مرزی زابل از ورود صدها مهاجر غیرقانونی افغان به مرزهای کشور مطلع و اقدامات خود درباره جلوگیری از ورود آنان را آغاز کردند».

روز شنبه صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در گفت‌وگویی با رادیو آزادی، بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود: «این عمل نیروهای ایران خلاف تمام اصول انسانی است.»

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزرات کشور افغانستان، نیز روز شنبه به رادیو آزادی گفت: «این عمل هم از اصول دیپلوماتیک و همسایه‌گی خوب تخلف می‌کند و هم با سرنوشت و خون افغان ها بازی کرده است».

سرگرد مهدی قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید بعد از «هشدار» و «شلیک هوایی»، «با رعایت قانون از سلاح استفاده شده است».

سخنگوی وزرات افغانستان از سفر یک هیئت قضایی و والی فراه به ایران برای پیگیری موضوع خبر داده است.

مقام‌های افغان می‌گویند در سال گذشته ۲۳ شهروند افغانستان در تیراندازی مرزبانان ایرانی کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG