لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۳

وزارت‌های بهداشت و علوم ایران کارزارهایی علیه ایدز برگزار می‌کنند


رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ایران از رسانه‌های ایران مانند رادیو تلویزیون دولتی خواسته است اطلاع‌رسانی بیشتری انجام دهد

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ایران، بار دیگر با اشاره به مواردی مانند افزایش شمار زنان مبتلا به ایدز و یا متوسط سنی پایین تقریبا نیمی از بیماران، در مورد تغییر الگوی ابتلا به این بیماری، ابراز نگرانی کرده است.

عباس صداقت، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، که ۱۶ خرداد ماه منتشر شده، می‌گوید وزارت‌ بهداشت، با وزارت علوم و فناوری تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرده است تا در دانشگاه‌های ایران، آموزش، اطلاع‌رسانی و کارزارهایی برای مقابله با ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری‌های آمیزشی برگزار شود.

او بنا بر «آخرین اطلاعات جمع‌آوری‌شده» از سال ۱۳۹۲، شمار مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی را ۲۸ هزار نفر اعلام کرده و تاکید کرده است «مصرف مواد مخدر» همچنان مهم‌ترین عامل شیوع این ویروس است.

ویروس اچ‌آی‌وی، سیستم ایمنی بدن را هدف گرفته و عامل بیماری ایدز است. بیماری ایدز جان ده‌ها میلیون نفر را از سال ۱۹۸۱، زمان شهود آن، گرفته است. دوره نهفته و اولیه بیماری می‌تواند زمانی طولانی را در بر گیرد.

آقای صداقت خود در پایان اردیبهشت ماه گفته بود ممکن است تا ۶۰ هزار ایرانی از بیماری خود خبر نداشته باشند.

او در مصاحبه تازه خود افزوده است، با وجود عامل مصرف مواد مخدر، اما در میان گروه‌های جوان‌تر، روابط جنسی محافظت‌نشده، «به صورت چشمگیری» بر افزایش بیماری تاثیر گذاشته است.

عباس صداقت شمار مبتلایان به ایدز بین ۲۵ تا ۳۵ سال را ۴۶ درصد از کل مبتلایان عنوان کرده است.

به گفته این مقام دولتی، شمار زنان مبتلا به بیماری نیز از سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ایران خواستار افزایش اطلاع‌رسانی در این مورد، از جمله از طریق رادیو تلویزیون دولتی و رسانه‌ها شده و می‌گوید قرار است با کمک هلال احمر ایران، گروه‌های داوطلب به فعالیت‌هایی در شهرها و روستاها بپردازند.

سال گذشته علی اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت ایران، از احتمال ابتلای «۸۵ هزار نفر» در ایران به ویروس ایدز خبر داده بود. این رقم که در گفته‌های پیشین آقای صداقت نیز به آن اشاره شده، جدا از آمار رسمی موجود است، که تقریبا یک‌سوم برآوردهاست.

XS
SM
MD
LG