لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۸

«پنج هواپیمای جدید» به ناوگان ایران وارد شده‌اند


حمید حبیبی، معاون استاندارد پراوز در سازمان هواپمایی ایران، می‌گوید از ابتدای سال جاری «پنج هواپیمای جدید»، «تولید شرکت‌های ایرباس و بی‌ای‌ئی» وارد ناوگان هوایی این کشور شده‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از قول این مقام صنعت هوایی ایران نقل کرده است که «هواپیماهای جدید از نوع ایرباس A320 ، A310 و یک فروند BAE» هستند.

بی‌ای‌ئی مدل ۱۴۶، هواپیمایی ساخت شرکت «بریتیش آئرواسپیس» است که بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ میلادی تولید می‌شد.

البته بنا بر گزارش‌های مدل‌های دیگری نیز تولید شده‌اند.

بنا بر گزارش «فلایت گلوبال» در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۶ فروند بی‌ای‌ئی ۱۴۶ یا مدل‌های آورو آر جی، (مشهورترین هواپیمای این شرکت) در ناوگان‌های هوایی کشورهای مختلف حضور داشته که از آن جمله هواپیمایی قشم (۴ فروند) و ماهان (۱۱ فروند) از دارندگان آن به شمار می‌روند.

در گفته‌های منتشر شده از سوی آقای حبیبی به مدل وارد شده و نیز سال ساخت آن اشاره‌ای نشده است.

هواپیمای ایرباس آ ۳۱۰ نیز، هواپیمایی دو موتوره با برد متوسط تا بلند است که ساخت آن در سال ۲۰۰۷ میلادی به طور رسمی متوقف شد.

ایرباس‌های آ ۳۲۰ نیز خانواده‌ای از هواپیمای غیرنظامی ساخت شرکت ایرباس هستند. خود آ ۳۲۰ دو مدل دارد؛ ۱۰۰ و ۲۰۰. اما آ ۳۲۰-۲۰۰ مدل استاندارد این هواپیما شناخته می‌شود.

معاون استاندارد پرواز در سازمان هواپمایی ایران، شمار هواپیماهای ایران را ۲۵۱ فروند عنوان کرده است؛ «از این تعداد ۱۴۳ فروند هواپیما که شامل ۲۱ هزار و ۲۷۰ صندلی است فعال و ۱۰۸ فروند هواپیما غیرفعال است».

آقای حبیبی ابراز امیدواری کرده که تا پایان امسال «هواپیماهای جدیدی» به ناوگان هوایی ایران بپیوندند.

ایران به دلیل تحریم‌های گوناگون، سال‌هاست با مشکلات گسترده‌ای برای تعمیر هواپیماهای خود و عملا عدم توانایی برای خرید هواپیماهای نو روبه‌رو است.

طی توافق موقت به دست آمده در پی مذاکرات اتمی میان تهران و گروه ۵+۱، گفته شد که این امکان ایجاد شده تا شرکت‌های بوئینگ و جنرال موتورز، به این کشور قطعاتی را بفروشند یا برای تعمیر هواپیماها اقداماتی بکنند.

فرهاد پرورش، مدير عامل شرکت هواپيمايی «ايران اير»، ۱۸ خرداد ماه گفته بود، اين شرکت به دست کم يک صد هواپيمای مسافربری نياز دارد که پس از لغو تحريم‌ها برای خريد آنها اقدام خواهد کرد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG