لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۸

بنا بر گزارش‌ها از ایران قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای سبک تجاری ای‌تی‌آر، ساخت فرانسه و ایتالیا، نهایی شده است. این قرارداد رقمی نزدیک به یک میلیارد یورو را در بر می‌گیرد.

خبرگزاری ایسنا، ۱۴ بهمن‌ماه در گزارشی به نقل از وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گوید خرید ایرباس‌ها برای ایران‌ایر ۱۰.۵ میلیارد دلار و خرید ۲۰ فروند ای‌تی‌آر۷۲ نیز نزدیک به یک میلیارد یورو هزینه در بر خواهد داشت.

پیش از این و در پی سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به ایتالیا و فرانسه، قرارداد خرید ۱۱۸ فروند انواع ایرباس میان طرف‌ها امضا شد.

اما در همان زمان، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته بود قرارداد خرید ۴۰ فروند هواپیمای کوتاه‌برد با ای‌تی‌آر بسته شده است.

وب‌سایت‌های تخصصی هوانوردی مانند «سی‌اچ اوییشن» می‌گویند قرارداد خرید ۲۰ فروند قطعی شده، اما خرید ۲۰ فروند دیگر نیز به‌صورت گزینه‌ای در نظر گرفته شده است.

هواپیماهای ای‌تی‌آر۷۲-۶۰۰ از نوع توربوپراپ هستند، به این معنی‌که به جای فن بزرگی در موتورهای توربو فن، یک پروانه ملخی در آن قرار گرفته است.

این هواپیماهای سبک بردی نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر داردند. قیمت هر فروند از این هواپیما نزدیک به ۲۵ میلیون دلار برآورد می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها از ایران، پرداخت ۱۲ میلیارد دلار برای ایرباس‌ها و هواپیماهای ای‌تی‌آر به صورت لیزینگ انجام خواهد شد که امکان آن با رفع تحریم‌های اتمی به وجود آمده است.

خبرگزاری ایسنا می‌گوید در مورد هواپیماهای ایرباس، ایران در مرحله نخست تنها ۱۵ درصد از هزینه قرارداد را داده و شرکت اروپایی ۸۵ درصد مابقی را تامین می‌کند.

با این حساب وزارت راه و شهرسازی ایران که صاحب ۶۰ درصد سهام هواپیمایی ملی ایران، ایران‌ایر، به شمار می‌رود، باید مبلغی نزدیک به ۲ میلیارد دلار را برای پروژه خرید‌های اخیر فراهم کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG