لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۱

معاون روحانی: آمار ازدواج دختران زیر سن قانونی نگران‌کننده است


شهیندخت مولاوردی

شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده، می‌گوید آمار اخیر ازدواج دختران زیر سن قانونی، «نگران‌کننده» است.

یک ماه پیش سازمان ملل از ایران خواسته بود قوانین مربوط به ازدواج و مجازات دختران کودک و نوجوان را اصلاح کند.

خانم مولاوردی، ۱۰ اسفند در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، می‌گوید «در یکی دو سال اخیر آمار نگران کننده‌ای از ازدواج دختران پیش از رسیدن به سن قانونی و ثبت آنها به دست ما رسیده و حتی شاهد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال نیز بوده‌ایم».

او افزوده است که دولت از وزارت دادگستری خواسته تا در این مورد گزارش دقیقی ارائه کند.

به گفته خانم مولاوردی این موضوع به مرجع ملی حقوق کودک ارجاع شده تا بررسی و پیگیری شود.

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ ۹ سال تمام برای دختران و ۱۵ سال تمام برای پسران است.

در سال ۱۳۹۱ یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته بود، که «هیچ دفترخانه‌ای» حق ثبت ازدواج «دختران زیر ۱۰ سال و پسران زیر ۱۵ سال» را ندارد.

کم‌تر از یک ماه پیش کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد، از ایران خواسته بود قوانینی که به ازدواج و مجازات دختران کودک و نوجوان می‌انجامد را اصلاح کند.

ناظران سازمان ملل می‌گویند ایران به مردان اجازه می‌دهد با دختران ۹ ساله رابطه جنسی داشته باشند و اشکال مختلف آزار و اذیت جنسی کودکان در ایران نیز مجازاتی را در بر نمی‌گیرد.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد در مورد گزارش‌ها از افزایش شمار ازدواج‌های اجباری در سن ۱۰ سال یا کم‌تر در ایران با مردان به مراتب سالخورده‌تر، «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده می‌گوید قرار است با دادگستری «تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه تعاملات و همکاری» امضا شود.

در گفت‌وگوی خانم مولاوردی با خبرگزاری ایسنا، مشخص نیست مذاکراتی در مورد تغییرات قوانین الهام‌گرفته از شرع اسلام در رابطه با ازدواج کودکان و نوجوانان شده، یا راهکار دیگری در مقابله با آنچه «آمار نگران‌کننده» عنوان می‌شود، پی‌گیری خواهد شد.

XS
SM
MD
LG