لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۴

تخت‌روانچی: اتحادیه اروپا دو نماینده در تهران مستقر کرده‌است


معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران می‌گوید اعضای اتحادیه اروپا «تاکید دارند دفتر مستقل اتحادیه در تهران گشایش یابد» و در حال حاضر «دو نماینده اتحادیه، در سفارت هلند برای پی‌گیری امور مربوطه مشغول به فعالیت هستند».

مجید تخت‌روانچی ۱۱ مرداد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا، گفته است «در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند برای پیگیری امور مربوط به این اتحادیه و ایران، مشغول به فعالیت هستند».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

به گفته این مقام وزارت خارجه ایران، فدریکا موگرینی، مسئول ارشد اتحادیه اروپا، و «دیگر مسئولان» این اتحادیه «تاکید دارند که در دور جدید روابط با ایران فعالیت و همکاری‌های زیادی بین دو طرف در حوزه‌های مختلف انجام خواهد شد بنابراین نیاز است تا آنها دفتر مستقلی در تهران تاسیس کنند».

آقای تخت‌روانچی می‌گوید دلیل چنین چیزی «اجرایی‌کردن» توافقات میان بروکسل و تهران است و سفیر ایران در بلژیک، هم به عنوان سفیر و هم به عنوان رابط با اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

معاون وزیر خارجه ایران زمان مشخصی برای گشایش احتمالی دفتر اتحادیه اروپا اعلام نکرده، اما می‌گوید تهران به مقام‌های اروپایی گفته «زمان‌بر است».

مجید تخت‌روانچی تلویحا اظهار داشته‌است که موانع موجود بر سر گشایش دفتر نه فقط حقوقی که مسائل سیاسی نیز هست.

پیش از این برخی چهره‌های نزدیک به اصول‌گرایان در ایران، از موضوع گشایش دقتر اتحادیه اروپا در تهران انتقاد کرده بودند. از جمله محمدعلی موحدی کرمانی، امام‌جمعه تهران، که پیشتر گفته بود «مردم» اجازه نمی‌دهند اتحادیه اروپا «جاسوس‌خانه» در ایران تاسیس کند.

برخی نمایندگان اصول‌گرای مجلس پیشین نیز شبیه همین اتهام‌ها را مطرح کرده و محمد صالح جوکار، یکی از همین چهره‌ها، بدون اشاره به جزئیاتی، گفته بود تاسیس دفتر اتحادیه اروپا «موجب ترویج فساد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی» می‌شود.

مجید تخت‌روانچی در واکنش به پرسشس در مورد اتهام‌های مطرح‌شده در ایران، گفته در حال حاضر «به این فرمول رسیده‌ایم که برای تسریع امور، تعداد محدودی از نمایندگان این اتحادیه در سفارت هلند در تهران مستقر شوند تا کارها را پیش ببرند.»

تاسیس دفتری از سوی اتحادیه اروپا در تهران البته منتقدانی در خارج از ایران نیز دارد؛ وزارت خارجه اسرائیل در تیر ماه، بیانیه‌ای صادر کرده و گفته گشایش چنین دفتری «یک اشتباه بزرگ» است و «ایران نباید به خاطر گسترش کشتار و آشوب در جهان، پاداش بگیرد».

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران، در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفته هنوز روابط ایران و بریتانیا به سطحی نرسیده که لازم باشد کاردار به سفیر تبدیل شود و چنانچه به این سطح برسد، این اتفاق خواهد افتاد. به گفته معاون وزیر خارجه ایران، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیری بر روابط تهران با بروکسل و لندن نمی‌گذارد.

روابط ایران و کانادا

او به روابط ایران و کانادا نیز اشاره کرده و می‌گوید تهران در انتظار اقدام «عملی» است و «ما هر موقع متقاعد شویم که این اقدامات انجام شده خود به خود روابط دو کشور از حالت فعلی به وضعیت قبل برمی‌گردد».

کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران، در دوره دولت محافظه‌کار استیون هارپر قطع کرد. دولت آقای هارپر در آن زمان در بیانیه‌ای به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، سخنان «نژادپرستانه» مقام‌های ارشد ایرانی و دشمنی با اسرائیل، کمک به دولت بشار اسد در سوریه و عدم «امنیت دیپلمات‌های خارجی در تهران» اشاره کرده و جمهوری اسلامی را «عمده‌ترین تهدید» برای صلح و امنیت جهانی نامیده بود.

پس از روی کار آمدن دولت لیبرال جاستین ترودو، و پیشرفت مذاکرات اتمی، اتاوا تمایل خود را برای برقراری مجدد روابط با تهران اعلام کرد.

مجید تخت‌روانچی می‌گوید دولت ایران با دولت کانادا در تماس است و گفت‌وگوهایی نیز انجام شده‌است.

XS
SM
MD
LG