لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۴

وزیر خارجه فرانسه وارد تهران شد


لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، در سفری که نخستین سفر وزیر خارجه این کشور اروپایی طی ۱۲ سال گذشته است، و در پی توافق جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، صبح چهارشنبه وارد تهران شد.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، ۷ مرداد ماه می‌گوید آقای فابیوس در این سفر یک روزه با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، و نیز معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، دیدار خواهد کرد.

آقای فابیوس یک روز پیش از سفر خود در یادداشتی که به عنوان سرمقاله در روزنام دولت ایران، «ایران»، منتشر کرد، گفته بود توافق اتمی وین «مسئولیت‌های خاصی» را برای ایران و طرف‌های غربی ایجاد کرده و ایران به عنوان «کشوری بانفوذ می‌‌تواند نقش مثبتی در مواجهه با بحران‌ها و فجایع» خاورمیانه ایفا کند.

سفر وزیر خارجه فرانسه با مخالفت‌هایی از سوی گروه‌ها، رسانه‌ها و چهره‌های اصولگرا در ایران روبه‌رو شده است.

آنها از جمله او را «صیهونیست» خطاب کرده یا پرونده صادرات خون‌های آلوده از آن کشور به ایران را که به نزدیک به ۳۰ سال پیش باز می‌گردد، مطرح کرده‌اند.

وزیر بهداشت ایران در پاسخ به این انتقاد آخر، مطرح شدن آن را در آستانه سفر آقای فابیوس، با اهداف «سیاسی»، توصیف کرده بود.

پیش از سفر لوران فابیوس به ایران، رئیسان‌جمهوری دو کشور در گفت‌وگویی تلفنی توافق کردند که همکاری‌های دوجانبه را افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG