لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۵

افزایش دو برابری صادرات میعانات گازی ایران در یک سال


گزارش جدید گمرک حاکی است که ایران در هفت ماه سال جاری خورشیدی صادرات میعانات گازی را نسبت به دور مشابه سال گذشته بیش از دو برابر افزایش داده است.

بر اساس این گزارش ۲۰۵ صفحه‌ای که دوشنبه ۱۲ آبان ماه در سایت رسمی گمرک ایران منتشر شده است، ایران در هفت ماه ۹۳ حدود ۱۰ میلیون و ۸۴۹ هزار «تن» صادرات میعانات گازی داشته است. این رقم معادل صادرات روزانه ۴۳۰ هزار «بشکه» است.

میعانات گازی نوعی نفت خام بسیار سبک و گران قیمت است که از میادین گازی استخراج می‌شود و از آن با نام «نفت فوق سبک» نیز یاد می‌شود. ایران این نوع نفت را در سبد اقلام صادراتی غیرنفتی قرار می‌دهد.

اهمیت صادرات میعانات نیز در این نکته است که این محصول نه تنها سهمی حدود ۲۷ درصدی در کل صادرات غیرنفتی ایران دارد، بلکه یک سوم از صادرات نفت خام ایران را نیز تشکیل می‌دهد. سازمان‌های بین‌المللی میعانات گازی را در آمار صادرات نفت خام ایران لحاظ می‌کنند.

بر اساس گزارش گمرک، ایران در هفت ماه اول سال جاری هفت و نیم میلیارد دلار صادرات میعانات گازی داشته است که نسبت به دور مشابه سال گذشته بیش از ۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

صادرات نفت فوق سبک ایران قبل از تحریم‌های غرب روزانه ۲۷۰ هزار بشکه بود، اما بعد از تحریم‌ها تا توافق شش ماهه هسته‌ای ژنو در آذرماه سال گذشته به شدت کاهش یافت. اما بعد از این تاریخ، صادرات میعانات گازی دوباره اوج گرفت و بر اساس گزارش‌های ماهانه گمرک، حتی در ماه اردیبهشت به روزانه یک میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه بالغ شد، اما دوباه با افت و خیزهایی همراه بوده و در مرداد ماه به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز و طی ماه شهریور نیز به زیر این رقم افت کرده است.

با مقایسه آمارهای ماهانه گمرکی، صادرات میعانات گازی در ماه گذشته دوباره افزایش قابل توجهی پیدا کرده و به ۴۵۲ هزار بشکه در روز رسیده است. با این وجود، بهای میعانات گازی ایران طی ماه گذشته نسبت به ماه‌های پیش از آن به شدت کاهش یافته است. کلا قیمت انواع نفت در بازارهای بین‌المللی طی ماه گذشته به شدت کاهش یافته است. آنچه که آمارهای گمرکی نشان می‌دهد، ایران هر بشکه نفت فوق سبک خود را در ماه گذشته به حدود ۷۶ دلار فروخته است، در حالی که برای نمونه در ماه قبل آن این رقم ۱۰۷ دلار به ازای هر بشکه بوده است.

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و گاز مایع

آمارهای گمرکی کلا نشان از افزایش صادرات و واردات غیرنفتی ایران دارد. ایران در هفت ماه سال جاری صادرات غیرنفتی خود را با بیش از ۱۹ درصد افزایش به حدود ۲۷ میلیارد دلار رسانده و واردات خود را نیز با حدود ۲۵ درصد افزایش به بالای ۳۰ میلیارد دلار رسانده است.

در این میان صادرات محصولات پتروشیمی که بیش از ۲۸ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می‌دهد حدود ۱۸ درصد افزایش یافته و به رقم هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.

صادرات گاز مایع (پروپان و بوتان) ایران نیز به ترتیب ۱۱۵ درصد و ۵۰ درصد نسبت به هفت ماه سال گذشته افزایش یافته است. ایران در این مدت یک میلیارد و ۱۳۷ میلیون دلار صادرات پروپان مایع و ۸۰۴ میلیون دلار صادرات بوتان مایع داشته است.

سهم قاره‌ها و اقلام وارداتی

گزارش هفت ماهه گمرکی حاکی است که ۹۳ درصد از کل صادرات ایران راهی بازارهای آسیایی شده است و حدود ۷۸ درصد از واردات ایران نیز از همین قاره انجام شده است.

چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در این مدت ۵ میلیارد و ۱۸۶ میلیون دلار واردات غیرنفتی (شامل میعانات گازی) از ایران داشته که نسبت به سال گذشته بیش از ۲۹ درصد افزایش یافته است. صادرات چین به ایران نیز حدود ۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته بیش از ۵۴ درصد افزایش یافته است.

بیشترین اقلام وارداتی ایران نیز در هفت ماه سال جاری بدین قرار است: گندم (با ۹۵ درصد افزایش به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است)، وسایل نقلیه (با ۸۵ درصد افزایش به حدود ۹۶۴ میلیون دلار رسیده است) و برنج (با ۳۷ درصد کاهش به ۹۲۵ میلیون دلار رسیده است).

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG