لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۰۵

متوسط سن ازدواج مردان در ایران به «۲۸ سال» رسیده است


یک مقام ارشد سازمان ثبت احوال ایران می‌گوید میانگین سن ازدواج برای مردان به ۲۸ سال و برای زنان به ۲۴ سال رسیده است. میانگین سن ازدواج اکثر مردان و زنان ایرانی در سال ۱۳۹۲، ۲۷ و ۲۲ سال اعلام شده بود.

علی‌اکبر محزون، مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمیعتی سازمان ثبت احوال ایران، در گفت‌وگویی که خبرگزاری ایسنا آن را ۱۳ دی ماه منتشر کرده، افزوده است «نرخ باروری یا متوسط تعداد فرزند، کمتر از ۲.۱ یعنی سطح جانشینی است، بطوری‌که رشد جمعیت در کشور با این شرایط در سال‌های آینده به صفر می‌رسد و سپس رشد منفی را تجربه می‌کند».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خود شخصا خواستار تغییرات سیاست‌های جمعیتی در ایران جهت رشد جمعیت است. او در عین حال در ابلاغیه‌ای ۱۴ ماده‌ای که در اردیبهشت ماه منتشر کرده بود، دستور به رفع موانع ازدواج و کاهش سن آن داده بود.

این در حالی‌ست که علاوه بر افزایش سن ازدواج، میانگین فرزندآوری نیز در خانواده‌های ایرانی کاهش پیدا کرده است.

در پایان آبان ماه رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده ایران گفته بود که میانگین فرزندآوری خانواده‌های ایرانی طی ۲۵ سال گذشته، سه برابر کاهش یافته است.

در سال ۱۳۹۲، مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمیعتی سازمان ثبت احوال ایران گفته بود که عمده ازدواج‌ها در میان مردان بین ۲۰ تا ۳۴ سالگی (میانگین: ۲۷ سال) و در میان زنان بین ۱۵ تا ۲۹ سالگی (میانگین: ۲۲ سال) است.

در آبان ماه، محمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت و خانواده در وزارت بهداشت، گفته بود که آمار ازدواج در سال ۹۲ در مقایسه با سال ۹۱ نزدیک به ۶۰ هزار مورد کاهش داشته است.

او پیش‌بینی کرده است که این آمار در سال جاری نیز کاهش بیشتری پیدا کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG