لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۵

«موشک‌پرانی سپاه» نزدیک ناو هواپیمابر آمریکایی


در این تصویر ناو هواپیمابر ترومن و یک هلیکوپتر آمرکایی در مدیترانه دیده می‌شود

بنا بر گزارش‌ها، «نیروهای دریایی سپاه پاسداران» ایران، نزدیک یک ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس، اقدام به «موشک‌پرانی آزمایشی» کرده‌اند.

با وجود آنکه موشک‌ها به سوی ناو آمریکایی یا کشتی دیگری پرتاب نشده‌اند، اما یک مقام آن کشور این اقدام را «بسیار تحریک آمیز» توصیف کرده است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی به نقل از یک مقام نظامی ایالات متحده که نامش را فاش نکرده می‌گوید «موشک‌پرانی آزمایشی نیروهای سپاه پاسداران» در ۱۵۰۰ یاردی (تقریبا ۱۴۰۰ متری) ناو هواپیمابر «ترومن»، در هفته گذشته، انجام شده است.

خبرگزاری رویترز، ۸ دی ماه، به نقل از کایل رینز، یکی از سخنگویان «فرماندهی مرکزی ایالات متحده» می‌گوید «چند کشتی» سپاه پاسداران «در مجاورت» ناو جنگی آمریکایی دست به پرتاب آزمایشی موشک‌های خود زده‌اند. این اقدام «تنها پس از هشدار اولیه ۲۳ دقیقه‌ای» رخ داده است.

«فرماندهی مرکزی ایالات متحده» ستاد نظارتی و عملیاتی آمریکا در غرب آسیا، آسیای مرکزی و شرق آفریقا است.

کایل رینز گفته است «این اقدام‌ بسیار تحریک‌آمیز، نا‌امن و غیرحرفه‌ای بود و تعهد ایران به حفظ امنیت این مسیر دریایی حیاتی برای جهان را زیر سوال می‌برد».

آقای رینز گفته است درحالی‌که بیشتر تعاملات نیروهای ایرانی و تفنگ‌داران آمریکایی حرفه‌ای، امن و معمول است، رخداد اخیر اینگونه نبود.

خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید مقام‌های رسمی ایالات متحده واقعه هفته گذشته را تائید کرده‌اند.

به گزارش ان‌بی‌سی علاوه بر نام هواپیمابر هری ترومن، یک ناوشکن آمریکایی و یک ناوچه فرانسوی نیز در منطقه بوده‌اند.

این واقعه ۲۶ دسامبر رخ داده است و خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید تنها اندکی پیش از انجام آن بود که نیروهای سپاه پاسداران یک هشدار رادیویی صادر کرده‌اند.

ناو هواپیمابر ترومن، همراه دو کشتی جنگی دیگر از ائتلاف به رهبری ایالات متحده علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، از طریف تنگه هرمز، در حال عزیمت در مسیر معمول خود به خلیج فارس بوده‌اند، که این واقعه رخ داده است.

مقام‌های ایرانی هنوز به واقعه اخیر و گفته‌های مقام‌های آمریکایی واکنشی نشان نداده‌اند.

پیش از این در جریان جنگ ایران و عراق، برخوردهایی میان نیروهای دریایی آمریکا و ایران رخ داده بود.

آمریکا گفته است با وجود توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، به اقدامات خود برای ایجاد سپر دفاع ضد موشکی در منطقه پیرامون خلیج فارس، ادامه می‌دهد.

دیدن نظرات (۸۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG