لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۱

مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت ایلینوی، روز پنجشنبه در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که معتقد است تنها دلیلی که ایران به دنبال توانایی هسته‌ای است، «حمله به اسرائیل» است و تائید هر گونه توافقی توسط کنگره، چنین هدفی را تضمین خواهد کرد.

متن گفت‌وگوی بخش فارسی صدای آمریکا با سناتور کرک را در ادامه می‌خوانید:

صدای آمریکا: درباره لایحه تحریمی که اخیراً در آن تغییراتی داده‌اید، صحبت کنیم. برخی می‌گویند با توجه به اینکه مذاکرات هسته‌ای با ایران در جریان است، با مطرح کردن مجدد آن در سنا، شما سعی دارید در گفت‌وگو‌ها اخلال ایجاد کنید.

سناتور کرک: به هیچ وجه اینطور نیست. نسبت به ۳ سال پیش، در لایحه منندز-کرک تغییراتی داده‌ایم تا تحولات سال‌های اخیر را در بر گیرد. اما آنچه تغییر کرده این است که انتخابات میان دوره‌ای باعث شد هری رید، که رهبر اکثریت دموکرات‌ها در سنا بود، سمت خود را از دست بدهد و میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان جانشین او به عنوان رهبر اکثریت خواهد شد. گمان می‌کنم او قصد دارد به عنوان یکی از اولین لوایح، این موضوع را در سنای جدید جمهوریخواهان ارائه کند. باید اضافه کنم که ما لایحه را صرفاً برای انتقام‌گیری ارائه نمی‌کنیم. باید بگویم تا زمانی که ایران برنامه هسته‌ای دارد، لایحه منندز-کرک ارائه خواهد شد.

صدای آمریکا: شما گفته‌اید که برنامه هسته‌ای ایران غیرقانونی است. در دیدگاه شما کدام بخش‌ها غیرقانونی هستند؟

سناتور کرک: تمامی آن؛ ایران کشوری است که نفت را به قیمت گالنی دو دلار تولید می‌کند. اینکه می‌گویند ایران به انرژی اتمی نیاز دارد، یعنی شنونده را احمق فرض کردن. ایران از خیلی کشور‌ها منابع انرژی بیشتری دارد. نفت از زمین ایران فوران می‌کند، آن‌ها احتیاج به انرژی اتمی ندارند. فقط به این علت آن را می‌خواهند که به اسرائیل حمله اتمی کنند.

صدای آمریکا: تا چه حد فروپاشی توافق هسته‌ای با کره شمالی بر این مذاکرات تأثیر دارد؟ همانطور که می‌دانید ۲۰ سال پیش آمریکا با کیم جونگ ایل مذاکره کرد. کره شمالی تا مواد غذایی و سوخت مورد نیازش را دریافت کرد، آزمایش‌های زیرزمینی خود را آغاز کرد.

سناتور کرک: درست است؛ و مقام آمریکایی که در رأس آن مذاکرات بود، وندی شرمن بود. درست‌‌ همان وندی شرمنی که اکنون مسئول مذاکرات با ایران است. در مذاکرات با کره شمالی، وندی شکست خورد. همین چند روز پیش او در جلسه‌ای در سنا گفت که در مورد کره شمالی موفق شد. اما کسی دیگر حرف او را در هیچ مورد اتمی باور نخواهد کرد.

صدای آمریکا: پس شما بر این باور هستید که کنگره باید توافق با ایران را به رأی بگذارد؟

سناتور کرک: بله. برای پایدار و دائمی شدن این توافق، و اصولاً هر توافقی، طبق قانون اساسی باید کنگره نیز آن را تائید کند. ما باید از رهنمودهای بنیانگذاران کشورمان پیروی کنیم. این باعث یک اتفاق نظر فراحزبی خواهد شد. در غیر این صورت، پیمان می‌تواند هر لحظه و به هر دلیلی تغییر کند.

صدای آمریکا: چه اتفاقی خواهد افتاد اگر دولت کنگره را دور بزند؟

سناتور کرک: اگر دولت کنگره را دور بزند، تمامی حامیان بالقوه خود را دور زده است. آن‌ها به هیچ وجه در کنگره حامی نخواهند داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG