لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۲۰

تجمع، تحصن و اعتصاب غذای برخی از دانشجویان دانشگاه‌های استان خوزستان در اعتراض به «متعهد نبودن» وزارت نفت به استخدام دانشجویان دانشگاه نفت، وارد پنجمین روز خود شد.

این تجمع و اعتصاب از زمانی آغاز شد که کریم سلحشور، معاون نیروی انسانی وزیر نفت در بخش خبری «بیست و سی» روز چهارشنبه ۱۶ دی ماه اعلام کرد این وزارت خانه تعهدی به استخدام دانشجویان دانشگاه‌های نفت ندارد.

«خبرنامه دانشجویان ایران» گزارش کرده «پنج روز است که امتحانات دانشکده‌های نفت تهران، اهواز و آبادان تشکیل نشده و دانشجویان در دانشگاه غذا نخورده‌اند.»

دانشجویان معترض اعلام کرده‌اند تا صدور اطلاعیه کتبی مبنی بر رفع مشکل استخدام، دست از اعتصاب برنداشته و در هیچ امتحانی شرکت نخواهند کرد.

دانشجویان همجنین در انتظار تعهد کتبی و رسمی از سوی مقام‌های اصلی وزارت نفت در خصوص جذب ورودی‌های ۱۳۹۴ و ماقبل با توجه به تعهد در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هستند.

حسین دهدشتی، رئیس مجمع نمایندگان مجلس استان خوزستان نیز در این زمینه طی دو نامه جداگانه از وزارت نفت خواسته «طبق قول و قرار و تعهد خود در دفترچه‌های کنکور سراسری عمل کند.»

خبرگزاری فارس هم علت ادامه اعتراض‌ها و اعتصاب غذای دانشجویان را «در پاسخ به بی‌توجهی وزارت مرتبط به استخدام آنان» اعلام کرده است.

براساس قوانین تامین نیروی انسانی وزارت نفت، دانش‌آموختگان دانشکده‌های نفت تهران، اهواز و آبادان پس از پایان تحصیلات متعهد به انجام خدمت در این وزارت‌خانه هستند.

در خردادماه سال‌ جاری بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، طی ابلاغیه‌ای هرگونه جذب در این وزارتخانه را ممنوع کرد که این مسئله با اعتراض دانشجویان این دانشکده‌ها مواجه شده است.

اوایل دی ماه نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به روند استخدام در وزارت نفت مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کرده بودند که تجمع آن‌ها بی‌نتیجه پایان یافت.

برخی تصمیم‌های مسئولان وزارت نفت طی دو سال گذشته در رابطه با شرایط استخدامی این وزارت‌خانه اعتراض‌هایی را به وجود آورده است.

۲۵ آذر ماه نیز حبیب آقاجری، نماینده ماهشهر در مجلس شورای اسلامی، از لغو «یک‌طرفه» قرارداد همکاری هفت هزار کارگر شرکت پتروشیمی این شهر از سوی وزارت نفت خبر داده بود.

کارگران رسمی شرکت ملی نفت ایران در ماهشهر و عسلویه هم در اعتراض به این مسئله از روز شنبه ١۴ آذر ماه دست به اعتصاب زده‌ بودند.

XS
SM
MD
LG