لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۵۷

طرح اجرای برجام به تصویب مجلس ایران رسید


حمید رسایی، از نمایندگان معترض به تصویب برجام در مجلس
حمید رسایی، از نمایندگان معترض به تصویب برجام در مجلس

طرح اجرای توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی پیش از آن که انبوه پیشنهادهای اصلاحی نمایندگان مجلس ایران در آن اعمال شود با ۱۶۱ رای موافق در روز سه‌شنبه، ۲۱ مهرماه، به تصویب مجلس رسید.

نمایندگان مجلس ایران با ارائه چهار پیشنهاد و چهار تغییر «تقریبا جزئی» جزئیات طرح برجام را تصویب کرده‌اند.

در مجموع ۵۹ نماینده به اجرای برجام رای مخالف و ۱۳ نفر نیز رای ممتنع داده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، می‌گوید تنش‌ و اعتراض و اصرار گروهی از نمایندگان اصول‌گرا از اعضای «جبهه پایداری» موجب شده است که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، صحن مجلس را ترک کند.

همین خبرگزاری می‌گوید که مهدی کوچک‌زاده، یکی از این نمایندگان، با فریاد به سمت هیئت رئیسه مجلس رفته و سپس به سوی خبرنگاران آمده و گفته است که رهبر جمهوری اسلامی «موافق برجام نیست».

همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کوچک‌زاده به نقل از محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، نیز گفته است که شامگاه دوشنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، و اصغر حجازی، عضو بیت رهبری، تصمیم گرفته‌اند که پیشنهادهای نمایندگان مجلس مطرح نشود.

حمید رسایی، دیگر نماینده مخالف، نیز به سمت هیئت رئیسه رفته و ظاهرا تلاش کرده است که با فریاد اعتراض خود را به گوش دیگران برساند.

به گفته خبرگزاری ایرنا، در همین حال آقای رسایی و نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه، با هم «درگیری فیزیکی پیدا کردند و نمایندگان آنها را از هم جدا کردند».

بر اساس این گزارش، «شلوغی و ازدحام» در جایگاه هیئت رئیسه به حدی رسیده بود که «بیش از ۵۰ نماینده» با هم صحبت می‌کردند و پایین جایگاه هیئت رئیسه نیز ازدحام نمایندگان ادامه داشت.

در همین حال علی‌اصغر زارعی، از اعضای جبهه پایداری، به سمت عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، دو عضو تیم مذاکره اتمی، رفته و «با فریاد با آنها سخن می‌گفت».

تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله احمد توکلی، نماینده تهران، قصد دادن تذکر درباره تصمیم هیئت رئیسه مجلس برای مطرح نشدن پیشنهادها و اتفاقات روز سه‌شنبه مجلس را داشتند، اما علی لاریجانی اعلام کرد که برای این تذکرها در پایان جلسه علنی مجلس وقت در نظر گرفته خواهد شد.

در همین حال حمید رسایی، نماینده تهران، در میانه مطرح شدن دستور کار دیگری در مجلس تذکر خود را مطرح کرد و خطاب به علی لاریجانی گفت که «شما صبح آئین‌نامه را زیر پا گذاشتید و تمام شد و رفت.»

در نهایت در پی شلوغی ایجاد شده در برابر جایگاه هیئت رئیسه، وزیر خارجه ایران از مجلس خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نمایندگان مجلس ایران در مجموع با ارائه چهار پیشنهاد و چهار تغییر «تقریبا جزئی» جزئیات طرح برجام را تصویب کرده‌اند.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید تنها پیشنهادی که مطرح شده، از سوی حسین سبحانی‌نیا ارائه شد که آن هم رای آورده است.

پیش از این سخنگوی کمیسیون برجام گفته بود، نمایندگان «۲۰۰ پیشنهاد اصلاحی» درباره طرح ۹ ماده‌ای برجام مطرح کرده‌اند. از جمله پیشنهادها اختصاص یک درصد از دارایی‌هایی آزاد شده به صداوسیما و نیروهای بسیج برای تهیه «برنامه‌های تقویت‌کننده روحیه مردم و مروج توسعه اقتصادی» عنوان شده است.

کلیات طرح موسوم به «اقدام متناسب ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک»، که کمیسیونی در مجلس آن را آماده کرده است، ۱۹ مهرماه به تصویب رسیده بود.

در همان روز گروهی از نمایندگان مجلس ایران، آقای ظریف و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، را به مرگ تهدید کردند.

XS
SM
MD
LG