لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۰۳

رئیس حراست، نماینده وزیر ورزش در مذاکرات کی‌روش و کفاشیان


کی‌روش در میان اعضای تیم ملی در جریان جام جهانی سال گذشته در برزیل

وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران، از انتخاب رضا حسنی‌خو مدیرکل حراست این وزارتخانه برای حضور در مذاکرات کارلوس کی‌روش و علی کفاشیان خبر داد.

ساعتی پیش از اعلام خبر، وزارت ورزش تاکید کرده بود «هیچ دخالتی» در تمدید یا فسخ قرارداد کارلوس کی روش نخواهد داشت و تصمیم‌گیری در این خصوص به عهده فدراسیون فوتبال است.

نصرالله سجادی، معاون وزیر ورزش، درباره اینکه نظارت وزارت ورزش چطور اعمال خواهد شد، گفته بود «دخالتی نخواهیم کرد. فدراسیون فوتبال خودش در این زمینه تصمیم‌گیرنده است. برای مربیان تیم ملی هم کمیته فنی، کمیته مربیان و هیئت رئیسه تصمیم خواهند گرفت.»

دخالت مسئولین امنیتی در انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی بی‌سابقه نیست، اما به طور معمول جلوه علنی نداشته است. پیش از این سابقه نداشت وزارت ورزش رسماً اعلام کند یک مقام غیر ورزشی که ریاست حراست را برعهده دارد، در نشست‌های مشترک کی‌روش و کفاشیان حضور خواهد داشت.

از مسئولین سابق حراست ورزش نیز حبیب کاشانی که مسئولیت حراست فیزیکی سازمان تربیت بدنی را برعهده داشت، بعداً به سمت مدیرعاملی پرسپولیس رسید و اینک مدیریت تیم ملی امید ایران را برعهده دارد.

روابط عمومی وزارت ورزش درباره علت این تصمیم اعلام کرد: «با توجه به اینکه تیم ملی متعلق به مردم است، وزارت به‌ عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی ورزش در دولت تدبیر و امید این موضوع را با وسواس خاصی دنبال کرده تا پاسخگوی مطالبات مردم باشد. در همین راستا وزیر تصمیم گرفت که نماینده‌ای در جلسات کی‌روش و کفاشیان داشته باشد.»

حسنی‌خو چه سابقه‌ای در فوتبال دارد؟

مسئول روابط عمومی وزارت ورزش به خبرگزاری ایسنا گفته است: «او در جام جهانی ۲۰۱۴ همراه تیم ملی بود. بازه زمانی یک ماهه‌ای که باعث شده با شخصیت کی‌روش آشنایی لازم را داشته باشد. همچنین او از گذشته با شخص کفاشیان آشنایی دارد.»

در روزهای گذشته، جمعی از بازیکنان تیم ملی در مصاحبه‌های خود، نارضایتی خود را از وضعیت موجود و بلاتکلیفی تیم ملی ابراز کرده‌اند. اشکان دژآگه نیز پس از چهار سال عضویت در تیم ملی، برای نخستین بار مصاحبه‌ای انتقادی انجام داد. پس از او و جواد نکونام، مسعود شجاعی هم به جمع منتقدین پیوست.

این بازیکن تیم ملی که سابقه حضور در دو دوره جام جهانی را دارد، به خبرآنلاین گفت: «استاندارد یعنی تیم‌ ملی امکانات خوبی داشته باشد نه اینکه مارک آل‌اشپورت را روی تولیدات داخلی بچسبانند. مگر می‌شود در ارگانی با عظمت وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال چنین اتفاقی بیفتد و کسی باخبر نباشد؟ مگر اینکه با هماهنگی خودشان باشد.»

ستاره سابق اوساسونا در لالیگا که حالا در لیگ قطر حضور دارد، گفت: شاید خیلی‌ها ندانند. فیفا برای حضور هر بازیکن در جام‌جهانی‌ مبلغی روزانه می‌پرداخت که نزدیک ۱۳ هزار دلار شد ولی ما حتی یک ریال هم دریافت نکردیم‌. اینقدر که همه چیز در ورزش به هم ریخته، هرکسی می‌تواند حرف بزند، نظر بدهد و تصمیم بگیرد، این اتفاق چیز عجیبی نمی‌تواند باشد.

شجاعی عقیده دارد: «مشکل مسئولان ورزش ما این است که نمی‌دانند چه می‌خواهند و تکلیفشان با خودشان هم معلوم نیست، چون تصمیم‌گیرنده نیستند و در واقع نقش مجری را ایفا می‌کنند.»

او همچنین یادآور شده: با وضعیت کشور، گرانی‌ها و شرایط سخت زندگی، یکی از معدود دلخوشی‌های مردم همین ورزش است. خواهش می‌کنم یک بار هم که شده به درخواست مردم گوش بدهید. حالا که ملت حالشان با این تیم‌ خوب است، حالشان را خراب نکنید. آقای گودرزی و اسدی خطابم به شماست که مصمم هستید این تیم از هم بپاشد، برای یک بار هم که شده بگذارید این مردم راضی باشند.

XS
SM
MD
LG