لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۳

نارنجک، لیزر، فوتبال


در آیین‌نامه انضباطی فیفا، برای جریمه، بازی بدون تماشاگر یا بازی در زمین بی‌طرف نیز پیش‌بینی شده‌است

پرتاب نارنجک دستی به زمین و استفاده از لیزر در دیدارهای بین‌المللی توسط برخی تماشاگران در فوتبال ایران، جریمه‌های سنگینی در پی داشته است.

در آغاز نیمه دوم بازی ایران و چین در مسابقات مقدماتی جام جهانی، مهدی طارمی تک گل بازی را به ثمر رساند. بلافاصله نارنجک دست‌ساز از جایگاه تماشاگران، پشت خط طولی فرود آمد.

کمک داور اهل سنگاپور، سرش را گرفته و روی زمین افتاده بود. اتفاقی که باعث ایجاد وقفه در شروع مجدد بازی شد.

این صحنه و بازتاب سنگین احتمالی‌اش، در رسانه‌های بین‌المللی از جمله مطبوعات ورزشی چین و قطر هم بازتاب یافت.

با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال ایران دو بار تذکر انضباطی گرفته بود، هواداران فوتبال در ایران نگران تبعات به زمین غلتیدن کمک داور سنگاپوری هستند.

ایران دو بازی خانگی دیگر در مسابقات مقدماتی جام جهانی، پیش رو خواهد داشت. دیدار با ازبکستان و سوریه که طبعاً حضور گسترده تماشاگران مانند بازی با چین، می‌تواند تاثیر چشمگیری در عملکرد شاگردان کی‌روش داشته باشد.

طبق اعلام کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال ایران «به احتمال زیاد جریمه فدراسیون فوتبال ایران، نقدی خواهد بود.»

هوشنگ نصیرزاده در این باره به سایت تسنیم گفت: «فیفا برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی را به کنفدراسیون‌ها سپرده اما خودش در مسائل انضباطی دخالت می‌کند. به همین خاطر ظن ما این است که دوباره جریمه نقدی شویم.»

طبق گفته این عضو کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال، جریمه‌ها از مبلغی که فیفا سالانه به فدراسیون‌های ملی کمک می‌کند، کسر خواهد شد.

با این حال، در آیین‌نامه انضباطی فیفا، بازی بدون تماشاگر یا بازی در زمین بی‌طرف نیز پیش‌بینی شده‌است.

با توجه به اینکه تخلف صورت گرفته، جمعی نبوده و به صورت فردی رخ داده، فدراسیون ایران امیدوار است از امتیاز حضور حدود یکصد هزار تماشاگرش محروم نشود.

دردسرهای برخی هواداران، فقط شامل تیم ملی نمی‌شود. استقلال تهران هم به دلیل لیزر انداختن تماشاگرانش روی صورت بازیکنان حریف و داور، به پرداخت ۵۱ هزار دلار جریمه محکوم شده.

این اتفاق در لیگ قهرمانان آسیا رخ داده. کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا هشدار داده که در صورت تکرار این رفتار در دو سال آتی، این تیم به برگزاری بازی بدون تماشاگر محکوم خواهد شد.

تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره پرداخت جریمه، در پی دو بازی استقلال تهران با السد قطر و لکوموتیو ازبکستان گرفته شد.

لیزر انداختن هواداران استقلال روی صورت ژاوی ستاره اسپانیایی السد، اعتراض تیم مهمان را در پی داشت و با توجه به اعتبار جهانی ژاوی، بازتاب خبری گسترده پیدا کرد.

حالا در شرایطی که آبی پوشان با مشکلات مالی مواجه‌اند، رقمی حدود ۱۹۰ میلیون تومان نیز باید به حساب کنفدراسیون آسیا واریز کنند.

طبق تاکید کنفدراسیون آسیا، «تفریح» دائمی برخی تماشاگران با دود فراوان و صدای مهیب نارنجک دستی و نور لیزر، می‌تواند تبعاتی به مراتب سنگین‌تر از جرایم هنگفت مالی در پی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG