لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۲

نوبت به تکواندو رسید؛ ایرانی‌ها در تیم ملی جمهوری آذربایجان


رضا مهماندوست سرمربی تیم ملی تکواندوی جمهوری آذربایجان می‌شود

پس از عضویت سامان طهماسبی، مسعود هاشم‌زاده و صباح شریعتی در تیم ملی کشتی فرنگی جمهوری آذربایجان، تعدادی از قهرمانان زن و مرد تکواندوی ایران هم با پذیرش تابعیت این کشور، برای تیم ملی آذربایجان مسابقه خواهند داد.

بنا بر اعلام خبرگزاری فارس، حضور پنح نفر از تکواندوکاران ایرانی در ترکیب تیم ملی مردان و زنان جمهوری آذربایجان قطعی شده است. رضا مهماندوست هم سمت سرمربیگری تیم ملی تکواندوی جمهوری آذربایجان را برعهده دارد. او پیش از این، مسئولیت هدایت تیم ملی تایوان را برعهده داشت.

به نوشته این خبرگزاری، تعدادی دیگر از قهرمانان تکواندو هم گفته‌اند اگر جمهوری آذربایجان به آنها هم پیشنهاد بدهد، به خاطر مسائل مالی حاضرند پاسخ مثبت بدهند.

مهماندوست پیش از المپیک لندن از جانب فدراسیون جهانی به عنوان بهترین مربی جهان معرفی شد، زیرا برای اولین بار پس از چهل سال به قهرمانی کره‌ای‌ها در جهان خاتمه داد. اما نتیجه این موفقیت تاریخی، دریافت حکم برکناری در آستانه المپیک لندن بود.

او سپس خواستار دریافت مطالباتش شد تا پیگیر درمان فرزند بیمارش باشد، اما موفق به وصول حقوقش از فدراسیون تکواندو نشد. پس از مرگ فرزندش به روزنامه اعتماد گفت «اگر از گرفتاری‌های من فیلمی درست شود، زار زار گریه خواهید کرد. باید حتماً زیر تابوت‌مان بروند تا باورمان کنند. اگر به پیشنهاد خارجی‌ها جواب مثبت بدهم، چه حرف‌هایی که نخواهند زد و به عنوان خائن که گذاشت و رفت، از من یاد خواهند کرد.»

حالا تیم ملی تکواندوی جمهوری آذربایجان با هدایت او در تورنمنت هلند حضور خواهد یافت. تیم زنان آذربایجان هم زیر نظر یم سرمربی کره‌ای فعالیت می‌کند.

مهماندوست درباره تکواندوکاران ایرانی تیم جمهوری آذربایجان می‌گوید: «سهیلا سیاحی با پیشنهاد آذربایجان روبه‌رو شده و گویا قرار است برای این کشور مبارزه کند. یکی دیگر از بانوان نیز قرار است در این کشور مبارزه کند. در بخش مردان سینا بهرامی و احمد محمدی قرار است به تیم جمهوری آذربایجان ملحق شوند.»

احمد محمدی در انتخابی قبل از بازی‌های آسیایی اینچئون در وزنی که یوسف کرمی کاپیتان تیم ملی مبارزه می‌کرد حضور داشت و در همان مقطع راهی اتریش شد تا ادامه تحصیل دهد و برای آن کشور مسابقه بدهد اما به دلیل مشکلات اقامتی، راهی آذربایجان شد.

مهماندوست به خبرگزاری فارس گفته هیچ کدام از این نفرات عضو تیم ملی تکواندوی ایران نیستند. او در عین حال، هرگونه ایفای نقش در نقل و انتقالات ورزشکاران را تکذیب کرده و یادآور شده آذری‌ها در رشته بوکس از کوبا و روسیه ورزشکارانی را به خدمت گرفته‌اند و در کشتی نیز از روسیه، کوبا و ایران.

سرمربی ایرانی تیم ملی جمهوری آذربایجان تاکید کرده است که او فقط می‌تواند ورزشکاران را از لحاظ فنی تایید یا رد کند و هیچگونه حقی برای دخالت در جذب بازیکن خارجی ندارد.

رئیس فدراسیون تکواندوی ایران گفته است امیدواریم مهماندوست در این نقل و انتقالات دخیل نباشد. سیدمحمد پولادگر که خود مهماندوست را از سرمربیگری تیم ملی کنار گذاشت، به فارس نیوز گفته: «تمام پول‌های دنیا را اگر به یک نفر بدهیم تمام می‌شود اما هویت ملی و پایگاه در دل مردم را نمی‌‌توانید تمام کنید. آن پول‌ها تاریخ انقضا دارد و تمام می‌شود.»

مهماندوست در پاسخ گفته است: «تکواندوکاران ایرانی اگر خوب باشند، تاییدشان خواهم کرد. هر کسی در زندگی خودش تصمیم‌ گیرنده است. از کسی ترسی ندارم که بگویم که این کار را انجام داده‌ام یا خیر، اما هرکسی که به آذربایجان آمده خودش کانال زده است.»

مهماندوست در ادامه گفته: دختری ۱۷ ساله به نام پانسیا که ایرانی است و در انتخابی تیم ملی آذربایجان شرکت به من گفت از ذوالقدر «از مسئولین عالیرتبه فدراسیون تکواندوی ایران» نامه‌ای دریافت کرده و با همان نامه با فدراسیون آذربایجان به توافق رسیده است.

XS
SM
MD
LG