لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۲۵

یک پناهجوی ایرانی در استرالیا خواست در صورت اغما به هوش نیاید


سلول یکی از مراکز نگهداری پناهجویان راهی استرالیا در اندونزی

وکیل یک پناهجوی ایرانی در استرالیا، که بیشتر از یک ماه نیم است در اعتصاب غذا به سر می‌برد و درخواستش برای گرفتن روادید از سوی دولت آن کشور رد شده، می‌گوید این پناهجو خواسته است تا در صورتی که از هوش رفت، احیا نشود.

خبرگزاری فرانسه از قول جان لورنس، وکیل این پناهجو، نقل کرده است که این فرد ۳۳ ساله بیش از ۴ سال است در استرالیا در تلاش برای گرفتن پناهندگی است، اما اکنون در شرایط نامشخص قانونی به سر می‌برد.

به گفته وکیل این پناهجو، از یک سو دولت استرالیا با درخواست او مخالفت کرده است و بنا بر قوانین آن کشور می‌تواند پناهجوی مورد نظر را بدون میل خودش به کشور مبدا بازگرداند.

از سوی دیگر ایران می‌گوید حاضر به پذیرفتن شهروندانی که به میل خود خواستار بازگشت به این کشور نیستند، نیست.

این پناهجو در اردوگاه پناهندگان در شهر داروین به سر می‌برد.

وکیل او به خبرگزاری فرانسه گفته است بیش از ۲۰ کیلوگرم وزن کم کرده است و می‌گوید اگر به تهران بازگردد «کشته می‌شود».

پناهجوی مورد نظر به وکیل خود گفته است ۳۵ ایرانی دیگر در «برزخ» قانونی مشابهی به سر می‌برند.

وزارن مهاجرت استرالیا هنوز واکنشی به گزارش خبرگزاری فرانسه نشان نداده است.

در سال گذشته خورشیدی پال فُلی، سفیر استرالیا در تهران، گفته بود «ایرانیان بیش از همه کشورها حتی افغان‌ها مهاجرت غیرقانونی به استرالیا داشته‌اند».

از سوی دیگر در آبان ماه گذشته «کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل» خطاب به دولت استرالیا اعلام کرد شرایط پناهجویانی که استرالیا در جزایر مانوس و نائورو مستقر می‌کند مصداق تنبیه «بی‌رحمانه، غیرانسانی، و غیرقانونی» است.

دولت استرالیا با انتقادهای برخی دیگر سازمان‌های بین‌المللی نیز روبه‌روست که سیاست‌های اجرایی آن کشور در مورد پناهجویان را «غیرانسانی» توصیف می‌کنند.

دولت استرالیا اعلام کرده است دیگر پناهجویانی که خود را غیرقانونی از طریق اقیانوس به آن کشور می‌رساند، نمی‌پذیرد و آنها را به جزایری در اقیانوس آرام یا پاپوآ گینه نو می‌فرستد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG