لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۸

گزارش‌هایی از «ترور» چهار تن از سازمان‌دهندگان تظاهرات اخیر عراق


نیروهای امنیتی در بغداد
نیروهای امنیتی در بغداد

سانه‌های محلی عراقی و برخی از رسانه‌های عربی، از ترور چهار تن از سازماندهی کنندگان تظاهرات اخیر عراق که با خواست بهبود وضعیت خدماتی و مبارزه با فساد برگزار می‌شود، خبر دادند.

بنا بر این گزارش که توسط سایت‌های عراقی همچون «السومریه»، «جی بی سی نیوز» و «هیئت علمای مسلمان» منتشر شده، این چهار تن توسط «افراد ناشناس» ترور شده‌اند.

برخی از رسانه‌های عربی همچون «الجزیره» و «اسکای نیوز عربی» نیز این خبر را منتشر کردند.

بنا بر این گزارش‌ها، خالد العکیلی فعال مدنی، وبلاگ نویس و روزنامه نگار عراقی که از سازماندهی‌کنندگان تظاهرات بود، یکشنبه ۸ شهریور، مقابل خانه‌اش در بغداد ترور شد.

یکشنبه، همچنین، مسلم هیثم الرکابی و ولید سعید الطائی، دو تن دیگر از سازمان‌دهندگان تظاهرات، با شلیک گلوله توسط «افراد ناشناس» در شهر ناصریه مرکز استان ذی‌قار کشته شدند.

شیخ صباح الکرموشی، یکی از برجسته‌ترین سازماندهی‌کنندگان تظاهرات و تحصن‌های اخیر در بصره هم در پی شدت جراحات ناشی از انفجار بمبی در خانه‌اش، درگذشته است.

میدان التحریر بغداد و میدان‌های اصلی در شهرهای بزرگ مرکز و جنوب عراق، از چند هفته پیش شاهد تظاهراتی با خواست مجازات مسئولان فاسد، و بهبود وضعیت خدماتی است.

تظاهر کنندگان از حیدر عبادی نخست وزیر عراق می‌خواهند که خواست‌هایشان را عملی کرده و از راه تعیین مهلت، یک بازه زمانی برای اقدام‌های اصلی‌اش اعلام کند.

آن‌ها همچنین خواهان آن هستند که عاملان فساد معرفی شده و در دادگاه محاکمه شوند.

پس از آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در هفته‌های اخیر که در اعتراض به ضعف خدمات به ویژه در برق رسانی در گرمای کم سابقه تابستان بود، حیدر عبادی مجموعه‌ای از اصلاحات را به اجرا گذاشت.

آقای عبادی در اصلاحاتش شماری از پست‌ها از جمله سه معاونت ریاست جمهوری و سه معاونت نخست وزیری را لغو کرد. او همچین با لغو و ادغام برخی وزارتخانه‌ها، دولت را کوچک کرد. کاهش شمار محافظان مسئولان و شخصیت‌ها که از بودجه‌های عمومی استفاده می‌کنند، از دیگر اقدام‌های او بود.

در چهارچوب اصلاحات نخست وزیر عراق، شماری از مسئولان بلند پایه این کشور به منظور انجام تحقیقات درباره فساد، ممنوع‌الخروج شده و پرونده‌های برخی نیز به دستگاه قضایی ارجاع شد.

تظاهر کنندگان عراقی در تظاهراتی که جمعه ۶ شهریور برگزار شد، از اصلاحات آقای عبادی، اعلام حمایت کردند.

پیش از این آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان در عراق، با اعلام حمایت از اصلاحات آقای عبادی، از او خواست که در اصلاحات و مبارزه با فساد «جرات بیشتری با خرج داده و شجاع‌تر» باشد و تنها به «برخی اقدام‌های حاشیه‌ای» اکتفا نکند.

XS
SM
MD
LG