لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۵

در حملات به مناطق سنی‌نشین عراق دست‌کم ۷۵ نفر کشته شدند


بمب‌های شهر یعقوبه (در تصویر) زمانی منفجر شده‌اند که شهروندان سنی عراق برای برپا کردن نماز جمعه در یکی از مساجد شهر گرد آمده بودند
در پی رشته بمب‌گذاری‌های روز جمعه در مراکز و محله‌های عمدتا سنی‌نشین در عراق دست‌کم ۷۵ نفر جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به آمار کشته‌شدگان می‌گوید حملات روز جمعه خون‌بارترین خشونت‌ها در هشت ماه گذشته است.

بنا بر گزارش‌ها از عراق، بمب‌گذاری در برابر دو مسجد سنی در یعقوبه -استان دیاله- بیش از ۴۰ کشته، در محله عمدتا سنی‌نشین عامریه در بغداد ۲۰ کشته و بمب‌گذاری‌هایی در مدائن و فلوجه نیز چندین کشته بر جای گذاشت.

بمب‌های شهر یعقوبه زمانی منفجر شده‌اند که شهروندان سنی عراق برای برپا کردن نماز جمعه در یکی از مساجد شهر گرد آمده بودند. بنا بر گزارش‌ها زمانی که جمعیت برای کمک به قربانیان به محل انفجار می‌رود، انفجار بمب دیگری بر تعداد قربانیان می‌افزاید.

مسجدی که در یعقوبه به آن حمله شده از جمله مهم‌ترین مراکز گردهمایی سنی‌های این شهر به شمار می‌رود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دو انفجار بغداد نیز، یکی در نزدیکی یک چادر مراسم تشیع‌جنازه و دیگری، که قربانی بیشتری بر جای گذاشته، در نزدیکی یک مرکز تجاری در غرب آن شهر روی داده‌اند.

دو ماه پیش یک رشته بمب‌گذاری در بغداد جان دست‌کم ۵۷ نفر را گرفت و سوم اردیبهشت ماه نیز بیش از ۴۰ نفر در درگیری‌های مسلحانه‌ای که در عراق رخ داد کشته شدند.

هفته‌ای که گذشت نیز هفته‌ای خشونت‌بار در عراق به شمار می‌رود. روز چهارشنبه انفجارهایی در نفاط مختلف آن کشور -به ویژه در محلات شیعه‌نشین- بین ۲۰ تا ۳۰ کشته بر جای گذاشت. یک روز پس از آن نیز، از جمله حمله‌ای انتحاری در یک مسجد شیعیان در کرکوک و بمب‌گذاری در یکی از محله‌های شیعه‌نشین بغداد دست‌کم ۱۹ نفر را کشت.

با حساب شمار کشته‌شدگان تنها در سه روز آخر هفته گذشته نزدیک به ۱۳۰ نفر در خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند و همچنان بر نگرانی‌ها از گسترده شدن اختلافات قومی و مذهبی در عراق افزوده شده است.

از نیمه فروردین ماه تا نیمه اردیبهشت ماه (ماه میلادی آوریل) گزارش‌ها از کشته شدن بیش از ۷۰۰ تن در خشونت‌های عمدتا مذهبی عراق حکایت دارند، که به گفته سازمان ملل متحد بدترین آمار ماهیانه در پنج سال گذشته است.

بخشی از گروه‌های سیاسی و نیز شورشیان سنی، دولت نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، را به تبعیض متهم می‌کنند. شیعیان عراق بیشترین کرسی‌های پارلمان و مقام‌های دولتی آن کشور را در اختیار دارند.

در نخستین رای‌گیری از زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق که نتیجه آن دو هفته پیش اعلام شد نیز، ائتلاف سیاسی به رهبری نوری مالکی، توانست در انتخابات شورهای محلی به پیروزی دست پیدا کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG