لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۴

ارتش عراق در تلاش برای آزادسازی موصل «تا پیش از ماه رمضان است»


ستوان نوفل الدهری، از ارتش عراق، به رویترز گفته است اگر پیش‌روی‌ها به‌شکل فعلی ادامه پیدا کند «قادر خواهیم بود تا چند روز آینده عملیات را به پایان برسانیم»

بنا بر گزارش‌ها از عراق، ارتش و نیروهای ویژه این کشور در حال نبرد با نفرات گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در چند منطقه باقی‌مانده از غرب موصل و در تلاش برای آزاد سازی کامل شهر تا پیش از آغاز ماه رمضان هستند.

نبرد برای آزادسازی موصل، مهم‌ترین شهر عراق که در جریان پیش‌روی‌های گسترده داعش در سال ۲۰۱۴ به تصرف افراطیون درآمد از مهر ماه سال گذشته آغاز شده‌است.

گزارش‌ها حاکی‌ست، طی دو هفته گذشته و با گشوده‌شدن جبهه‌ای تازه در شمال‌غرب موصل، پیشروی نیروهای ارتش عراق، سرعت بیشتری گرفته‌است.

↯​برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید

خبرگزاری رویترز می‌گوید انتظار می‌رود نفرات «داعش» به‌زودی دست به آخرین مقاومت در اطراف مسجد النوری بزنند. این مسجد همان‌جایی‌ست که فرد موسوم به ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، در آن ادعای خلافت کرد.

رویترز به نقل از مقام‌های اطلاعاتی و نظامی گفته است ارتش عراق قصد دارد، مسجد النوری را تا پیش از آغاز ماه رمضان آزاد کند. رمضان پیش‌رو از شـشم خرداد ماه آغاز می‌شود.

آزادسازی مسجد النوری نه‌تنها یک موفقیت نمادین، بلکه یک پیروزی راهبردی برای ارتش عراق محسوب خواهد شد.

ستوان نوفل الدهری، از ارتش عراق، به رویترز گفته است اگر پیش‌روی‌ها به‌شکل فعلی ادامه پیدا کند «قادر خواهیم بود تا چند روز آینده عملیات را به پایان برسانیم».

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از برت مک‌گرک، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید نبردها در «آخرین مراحل» هستند: «جهان اکنون می‌بیند که سربازان [عراقی]، داعش را کاملا نابود می‌کنند».

این مقام آمریکایی که در عراق به‌سر می‌برد، نبردها برای بازپس‌گیری موصل را «یکی از سخت‌ترین نبردهای شهری از زمان جنگ دوم جهانی به‌این‌سو» توصیف کرده‌است.

گزارش‌ها حاکی‌ست نفرات باقی‌مانده از گروه حکومت اسلامی، بیش از هر چیز به استفاده از خودروهای بمب‌گذاری‌شده و قرار دادن تک‌تیرانداز در میان صدها هزار غیرنظامی مانده در غرب موصل روی آورده‌اند.

مقام‌های نظامی گفته‌اند شمار نفرات داعش به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده و باقی‌مانده نیز مهمات و جنگ‌افزار چندانی در اختیار ندارد.

با این همه خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید مقام‌های محلی خواستار دریافت کمک‌های بیشتری برای بازسازی موصل شده‌اند. ژنرال محمد شیماری، از ستاد فرماندهی نینوا، در دیداری با آقای مک‌گرک گفته است «ما در انتظار حمایت‌های بیشتری در پی آزادسازی غرب شهر [موصل] هستیم».

فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از «صدها پروژه» که ائتلاف به رهبری واشینگتن تامین منابع مالی آن‌را برعهده گرفته سخن گفته‌است، اما آسوشیتدپرس می‌گوید وعده‌های مالی فعلی، در حالی که دولت در بغداد با بحرانی اقتصادی روبه‌روست و از جامعه بین‌المللی درخواست کمک کرده، همچنان کم‌تر از نیاز فعلی عراق است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG