لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۶

استقبال ایران و آمریکا از رای اعتماد به دولت جدید عراق


اعضای پارلمان عراق در حال خواندن رای اعتماد

وزارت خارجه ایران و آمریکا در واکنش به رای اعتمادی که مجلس عراق به دولت جدید آن کشور به رهبری حیدر العبادی داده است، از آن استقبال کرده‌اند.

مجلس عراق دوشنبه شب، ۱۷ شهریور ماه، با بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه آقای عبادی، نخست‌وزیر عراق، به دولت او رای اعتماد داد.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه ایران، به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است تهران «از تصمیم مجلس ملی عراق مبتنی بر قانون اساسی این کشور حمایت می‌کند».

این معاون ارشد وزارت خارجه ایران بر حمایت تهران از دولت عراق به نخست‌وزیری حید عبادی نیز تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز گفته است رای اعتماد گامی بلند در مبارزه علیه «خلافت اسلامی» است؛ با دولتی که بتواند از تنش‌های قومی در عراق بکاهد.

جان کری روز دوشنبه به خبرنگاران گفت دولت جدید عراق سنگ بنای مبارزه یک راهکار بین‌المللی برای مبارزه با شبه‌نظامیان افراطی سنی است؛ کسانی که بخش‌هایی از شمال آن کشور و نیز سوریه را تحت کنترل خود دارند.

مبارزه با افراطیون در عراق در گفته‌های معاون وزارت خارجه ایران نیز بازتاب پیدا کرده است.

آقای امیرعبداللهیان گفته است «اکنون زمان آن فرا رسیده است که کشورهای منطقه به دولت عراق در خشکاندن ریشه تروریسم کمک کنند.»

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز به خبرنگاران گفته است گروه خلافت اسلامی اکنون با ائتلافی بین‌المللی از ملت‌ها که قصد پایان دادن به آن را دارند روبه‌روست؛ چه آنهایی که از قدرت نظامی استفاده می‌کنند، چه آنهایی که منابع مالیش را قطع می‌کنند و حتی آنهایی که جلوی تبلیغات این گروه افراطی را می‌گیرند.

جان کری، خود روز سه‌شنبه عازم خاورمیانه می‌شود و با مقام‌های عربستان سعودی و اردن دیدار خواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده، نیز گفته است رای اعتماد گامی بلند در مبارزه علیه «خلافت اسلامی» است
وزیر خارجه ایالات متحده، نیز گفته است رای اعتماد گامی بلند در مبارزه علیه «خلافت اسلامی» است

دیدار از کشورهای منطقه پس از آن انجام می‌شود که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سخنانی در روز یک‌شنبه با اشاره به گروه خلافت اسلامی گفت «فکر می کنم شايد برای نخستين بار به طور کاملا واضح مشکل پيش‌روی کشورهای سنی در منطقه که شماری از آنها متحد ما هستند،‌ ايران نيست. اين مسئله شيعه و سنی نيست».

در حال حاضر نیروهای عراقی، پیش‌مرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان عراقی در حالی‌که با حمایت هوایی آمریکا همراه شده‌اند، مشغول نبرد با نیروهای خلافت اسلامی هستند.

بنا بر گزارش‌ها ایران نیز -با ارسال تسلیحات و برنامه‌ریزی جنگی- در مواردی مانند بیرون راندن «خلافت اسلامی» از سلیمان بیک کمک کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا البته اعزام نيرو به عراق و سوريه را رد کرده و گفته است: اين راهبرد «معادل جنگ عراق نخواهد بود.»

در دولت جدید عراق، هوشیار زیباری -کرد- و صالح مطلق -سنی‌مذهب- به عنوان معاونان آقای عبادی انتخاب شده‌اند. نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین و اسامه نجیفی، رئیس پیشین مجلس آن کشور نیز در گروه معاونان رئیس‌جمهوری هستند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG