لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۹

نیروهای ارتش عراق به نزدیکی دجله در مرکز موصل رسیدند


یک سرباز نیروهای واکنش سریع ارتش عراق در موصل

تازه‌ترین گزارش‌ها از نبرد علیه «حکومت اسلامی» در عراق حاکی از آن است که نیروهای ارتش این کشور، به رودخانه دجله در مرکز موصل نزدیک شده و تسلط شبه‌نظامیان افراطی، تقریبا به غرب شهر محدود شده‌است. از سوی دیگر در بامداد یک‌شنبه انفجار بمبی در بغداد، جان دست‌کم ۱۲ نفر را گرفت.

بنا بر گزارش رویترز نیروهای ویژه ارتش عراق، در موازات پیشروی‌های نیروهای متحد دولت، روز شنبه ۱۸ دی‌ماه، به نزدیکی دجله رسیده‌اند. رویترز می‌گوید افراد «داعش» بیشتر از نیمی از مناطق تحت تسلط خود را از دست داده‌اند و به مناطق غربی شهر رانده‌ شده‌اند.

به گفته این خبرگزاری در صورت کنترل کامل دجله، شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی، در موقعیت بسیار سخت‌تری برای ادامه تصرف شهر قرار می‌گیرند.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش، در توئیتر خود گفته است شبه‌نظامیان «داعش»، به یکی از پنج پل رودخانه شدیدا آسیب رسانده‌اند؛ اقدامی که به گفته این مقام نظامی نشان‌دهنده «فروماندگی» آن‌ها «در ادامه شکست‌هایشان» است.

شبکه خبری «روداو» نیز گفته بنا بر گزارش‌ها از داخل شهر، هم بر شمار نفرات کشته‌شده نیروهای حکومت اسلامی افزوده شده و هم «روحیه آن‌ها به خاطر عدم دسترسی به تجهیزات و مایحتاج و نیز مسیرهای مورد نیاز برای تجدید قوا، به شدت ضعیف شده‌است».

پیشروی‌های اخیر در حالی صورت گرفته که نخست‌وزیر عراق و هم‌تای ترک او، در بغداد، اعلام کرده‌اند دو کشور برای اختلافات در مورد حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق، گام‌هایی برداشته و این اختلافات در آینده نزدیک رفع خواهند شد. ⇦بیشتر بخوانید

انفجار در بغداد

انفجار بمبی، بامداد یک‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در بغداد، جان دست‌کم ۱۲ نفر را گرفته است.

برپایه گزارش‌ها از پایتخت عراق، انفجار بمب در یک بازار میوه‌وتره‌بار در شرق این شهر، به کشته‌شدن دست‌کم ۱۲ نفر و زخمی‌شدن ۵۰ نفر دیگر انجامیده‌است.

این حمله، در منطقه عمدتا شیعه‌نشین جمیله، با استفاده از یک خودروی بمب‌گذاری‌شده صورت گرفت.

گروه حکومت اسلامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته‌است. در مجموعه‌ای از بمب‌گذاری‌ها و انفجارها در پایتخت عراق، ده‌ها نفر طی روزهای گذشته جان خود را از دست داده‌اند. گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت شماری از آن حملات را نیز بر عهده گرفته‌ بود.

XS
SM
MD
LG