لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۶

گروه «خلافت اسلامی» حماس را تهدید کرده است که این جنبش فلسطینی را از تسلط بر غزه خلع خواهد کرد و خود کنترل این باریکه را در دست خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز چهارشنبه دهم تیر، «خلافت اسلامی» این تهدید را با انتشار یک کلیپ ویدیویی مطرح کرده است.

به گزارش رویترز، «خلافت اسلامی» تاکید کرده است که حماس به اندازه کافی مجری دستورات اسلامی در غزه نبوده است.

در این کلیپ که سه شنبه نهم تیر با عنوان «پیامی خطاب به جباران حماس» در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته، «خلافت اسلامی» «قسم» خورده که با به دست گرفتن کنترل غزه، «شریعت واقعی اسلام» را اجراء کند.

«خلافت اسلامی» گفته آنچه که در «یرموک» رخ داد، «در غزه تکرار خواهد شد».

نیروهای «خلافت اسلامی» در ماه‌های اخیر با تسلط بر بخشی از اردوگاه فلسطینی «یرموک» در حومه دمشق، این اردوگاه را تقریبا ویران کرده و ده‌ها فلسطینی را در آن به قتل رساندند. بسیاری از فلسطینی‌های ساکن در آن نیز از اردوگاه گریختند.

به گزارش رویترز، «داعش» تهدید کرده که «پس از نابودی دولت یهود»، «جای پایی نیز برای فتح در غزه باقی نخواهد گذاشت».

تهدید «داعش» برای به دست گرفتن کنترل غزه در حالی است که نیروهای این گروه پس از یکسال فعالیت در خاورمیانه، بخش‌هایی مهم از سوریه و عراق را در کنترل دارند و مسئولیت سلسله حملاتی در مصر، لیبی، تونس و یمن را نیز برعهده گرفته‌اند.

«سوگند» نیروهای داعش برای مبدل کردن غزه به یکی از حوزه‌های فعالیت خود در خاورمیانه در روزی منتشر شد که شبه‌نظامیان افراطی فعال در صحرای مصری سینا، در عملیات نظامی وسیعی ده‌ها نفر از نظامیان آن کشور را کشتند. [بیشتر بخوانید]

غزه و مصر هم مرز هستند و تحولات مرز مصر معمولا بر غزه نیز اثر می‌گذارد.

حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل بلامنازع غزه را در دست دارد و به دنبال آشتی با فتح در سال گذشته نیز عملاً دست بالای خود را در این باریکه حفظ کرده و به فتح امکان مدیریت این منطقه را نداده است.

نخست وزیر اسرائیل پیشتر از تقویت نیروهای سلفی در غزه و حتی «افتادن کرانه باختری به دست داعش» ابراز نگرانی کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG