لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۸

پنتاگون: «داعش» یک درصد از مناطق اشغالی را در عراق از دست داده است


یکی از شبه‌نظامیان هوادار دولت مرکزی عراق در حال تیراندازی به نیروهای حکومت اسلامی در نزدیکی بغداد

وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید، از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری آن کشور و حملات زمینی نیروهای نظامی عراقی، طی پنج ماه گذشته، گروه «حکومت اسلامی» تنها یک درصد از مناطقی را که اشغال کرده بود از دست داده است.

جان کیربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، سوم بهمن ماه، به خبرنگاران گفت طی زمانی که حملات هوایی و زمینی آغاز شده و شدت گرفته است، پیش‌مرگه‌های کرد عراقی و نیروهای نظامی دولتی، ۷۰۰ کیلومتر مربع از مناطق -عمدتا در شمال- را از کنترل نیروهای حکومت اسلامی خارج کرده‌اند.

پیشتر نیز پنتاگون رقم مشابهی را، اما بدون ارائه رقمی از آنچه در کنترل شبه‌نظامیان اسلام‌گرا است، اعلام کرده بود. اکنون ادمیرال کیربی، می‌‌گوید ۵۵ هزار کیلومتر مربع همچنان در دست «حکومت اسلامی» است.

با وجود آماری که وزارت دفاع آمریکا اکنون ارائه کرده است، جان کیربی به خبرنگاران گفته است «ما تنها شش، هفت، ماه است که [حملات را] آغاز کرده‌ایم».

به گفته آقای کیربی برای عقب راندن نیروهای حکومت اسلامی به زمان نیاز است.

او در عین حال افزوده است که حملات هوایی نیروهای ائتلاف، جلوی جنبش آنی اسلام‌گرایان را گرفته است. آنچه برای آموزش نیروهای نظامی دولتی، زمان ایجاد می‌کند.

بنا بر آمار نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا (در تصویر یک جنگنده فرانسوی در راه خلیج فارس) نزدیک به ۲ هزار حمله هوایی در عراق و سوریه علیه «حکومت اسلامی» انجام داده‌اند که ۱۶۰۰ حمله به دست نیروهای آمریکایی انجام شده است.
بنا بر آمار نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا (در تصویر یک جنگنده فرانسوی در راه خلیج فارس) نزدیک به ۲ هزار حمله هوایی در عراق و سوریه علیه «حکومت اسلامی» انجام داده‌اند که ۱۶۰۰ حمله به دست نیروهای آمریکایی انجام شده است.

بنا بر ارقامی که وزارت دفاع آمریکا از آن می‌گوید (برحسب مناطق مسکونی «مربوط»، و نه مساحت کل کشور عراق)؛ دولت مرکزی ۷۷ هزار و پیش‌مرگه‌های کرد عراق ۵۶ هزار کیلومتر مربع را تحت کنترل دارند.

سخنان ادمیرال کیربی پس از آن مطرح شده است که وزیر خارجه بریتانیا نیز در آستانه نشست اخیر ائتلاف علیه «حکومت اسلامی» در لندن، تاکید کرد نیروهای دولتی عراق همچنان با انجام عملیات نظامی مناسب علیه اسلام‌گرایان فاصله دارند و دفع کامل آنها به زمانی تا ۲ سال نیاز خواهد داشت.

ژنرال لوید آستین، رئیس ستاد «فرماندهی مرکزی»، ناظر کارزار نظامی به رهبری آمریکا علیه «حکومت اسلامی»، به تازگی به روزنامه وال‌استریت‌جورنال گفته است نیروهای دولتی عراق می‌توانند در تابستان پیش رو برای انجام ضدحمله در موصل آماده باشند.

XS
SM
MD
LG