لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۲

«حکومت اسلامی» ویدئویی از غرق کردن و سوزاندن آدم‌ها منتشر کرد


گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) ویدئویی منتشر کرده است که به نظر می‌رسد در آن نشان داده می‌شود، گروهی از مردان که از طرف افراطیون به کمک به ایالات متحده متهم شده‌اند، به دست پیکارجویان، غرق، سوزانده یا منفجر می‌شوند.

برخی رسانه‌ها می‌گویند احتمالا این «دهشتناک‌ترین» ویدئویی‌ست که تا کنون افراد گروه موسوم به خلافت اسلامی منتشر کرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید این ویدئوی تبلیغاتی که «یکی از مخوف‌ترین ویدئوهای منتشر شده است» در بر گیرنده یک پیام برای ستوانی در پلیس عراق؛ باسم محمد، است.

ستوان باسم محمد مدت‌هاست در تلاش است تا برای گروهی از نیروهای سابق پلیس که می‌خواهند در نینوا علیه «خلافت اسلامی» مبارزه کنند، حقوق و تجهیزات جمع‌آوری کند.

موصل در استان نینوا، بزرگ‌ترین شهری‌ست که در عراق به کنترل اسلام‌گرایان در آمده است.

گروه امنیتی «اس‌آی‌تی‌ای» می‌گوید ویدئوی تازه را دسته‌ای از اعضای گروه در نینوا منتشر کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز در تماسی تلفنی با ستوان محمد متوجه شده است که نیمی از کسانی که در ویدئو، «قتل فجیع» آنها نشان داده می‌شود، با او نسبت خانوادگی دارند.

در میان کشته‌شدگان پدر و دیگر اعضای نزدیک خانواده او نیز حضور داشته‌اند.

او گفته است کشته‌شدگان غیرنظامی بودند.

ظاهرا انتشار این ویدئو با هدف ایجاد هراس در میان کسانی‌ست که در مناطق تحت کنترل حکومت خودخوانده اسلامی، به مبارزه علیه این گروه می‌پردازند.

گروهی از کسانی که در ویدئو، نشان داده شده‌اند در قفسی که اطراف آن دوربین فیلم‌برداری وصل شده، به زیر آب استخری برده می‌شوند تا غرق شوند.

دیلی میل، چاپ بریتانیا، می‌گوید بخشی از ویدئوی غرق کردن شهروندان، داخل آب و برای نشان دادن جزئیات خفه شدن آنها فیلم‌برداری شده است.

گروهی دیگر در خودرویی بسته، سوزانده می‌شوند.

سرهای گروهی دیگر که پدر ستوان عراقی هم در میان آن‌هاست با دستان و گردن‌های به هم بسته شده و گذاشتن مواد منفجره در آنها، منفجر می‌شود.

ظاهرا ۱۶ شهروند عراقی در این ویدئو به قتل می‌رسند.

هنوز منابع رسمی متحوای این ویدئو را تائید نکرده‌اند. با این همه ستوان محمد گفته است که اعدام غیرنظامی‌ها در ملاء عام، در مناطق تحت کنترل «داعش»، رایج است.

XS
SM
MD
LG