لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۱۵

پنتاگون: «حکومت اسلامی» همچنان یک تهدید است


خرابه‌های باقی‌مانده از اردوگاه فلسطینی‌ها در سوریه پس از حمله نیروهای حکومت اسلامی و خروج ساکنان در تصویری از ماه آوریل

در حالی‌که خلافت خودخوانده اسلامی، وارد دومین سال حیات خود می‌شود، وزارت دفاع آمریکا با تاکید بر آنکه این گروه یک چهارم مناطق تحت کنترلش را از زمان آغاز تهاجمات در عراق، از دست داده، می‌گوید همچنان یک تهدید به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، هشتم تیر ماه گفت که این گروه یک چهارم مناطقی را، که در اوج تاخت‌وتازهای خود تصرف کرده بود، از دست داده است.

او در عین حال بر شکست‌ها و عقب‌نشینی‌های آن در مناطقی در شمال سوریه، در پی پیشروی‌های اخیر نیروهای عمدتا کرد آن کشور، تاکید کرده است.

با این‌همه، گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، همچنان موصل را، جایی که سال پیش ابوبکر بغدادی، رهبر آن، اعلام خلافت کرد، در کنترل دارد و نیز به تازگی کنترل رمادی، مرکز انبار، بزرگ‌ترین استان عراق را نیز در دست گرفته است.

استیو وارن گفته است «نبردی سخت در جریان است. سال پیش هم گفتیم، که انتظار داریم این نبرد، برای بیرون راندن «داعش» از عراق، سال‌ها طول بکشد. سال‌ها.»

او در عین حال حمله اخیر حکومت خودخوانده اسلامی به شهر عمدتا کردنشین کوبانی، در شمال سوریه، را «محدود» توصیف کرده و می‌گوید نیروهای محلی و حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، آنها را از منطقه بیرون رانده است.

پیشتر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، که مقر آن در لندن است، گزارش داده بود حمله افراطیون دفع شده و نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق»، شهر را در دست دارند.

طی حمله کوتاه «حکومت اسلامی» به کوبانی، ده‌ها غیرنظامی کشته شدند.

در مجموع دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید، در یک سالی که از اعلام خلافت خودخوانده اسلامی می‌گذرد، ۳۰۲۷ نفر در سوریه به دست آن اعدام شده‌اند که بیش از نیمی از آنها غیرنظامی و ۷۴ نفر از غیرنظامیان، کودک بودند. [جزئیات را بخوانید]

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده افزوده است نیروهای ضد «حکومت اسلامی»، در عین حال، خطی غیرقابل نفوذ را از عراق، در نزدیکی مرز ترکیه، تا کوبانی در سوریه، ایجاد کرده‌اند. خطی که تقریبا ۴۰۰ کیلومتر درازا دارد.

XS
SM
MD
LG