لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۲۰

محافظه‌کاران ژاپن قدرت سیاسی را کاملا در دست گرفتند


شینزو آبه، نخست وزیر و رهبر حزب لیبرال دمکرات ژاپن
حزب لیبرال دمکرات ژاپن، که شینزو آبه، نخست وزیر رهبر آن است، سی و یکم تیر ماه پیروز انتخابات مجلس علیای آن کشور معرفی شد.

این حزب در انتخابات برای دست‌یافتن به نیمی از کرسی‌های مجلس علیا، ۷۶ کرسی را به دست آورد؛ در حال حاضر از کل ۲۴۲ نماینده، ۱۳۵ نفر ائتلافی از لیبرال دمکرات‌ها و اعضای حزب هوادار آن، «کمِیتو» هستند. اکثریت لازم در این مجلس ۱۲۲ کرسی‌ست. این حزب در ضمن توانسته است شکست خود در انتخابات سال ۲۰۰۷ را جبران کند.

در شرایط فعلی هم دولت، هم مجلس علیا و هم مجلس سفلای ژاپن در دست حزب لیبرال دمکرات است، آنچه از دید تحلیگران به نخست‌وزیر به راحتی اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را به ویژه در امور اقتصادی پیش ببرد.

آبه برای برون‌رفت از رکود اقتصادی ژاپن دست به اصلاحاتی زده است که حزب حاکم از آن حمایت می‌کند.

نخست‌وزیر آن کشور به خبرگزاری رسمی ژاپن، ان‌اچ‌کی، گفته است «ما حمایت همگانی را برای سیاست‌های قاطع و باثبات خود به دست آورده‌ایم، بنابراین می‌توانیم برنامه‌های اقتصادی خود را پیش برده و مطمئن باشیم که به انتظارات پاسخ می‌دهیم».

در عین حال این پیروزی ممکن است بر روابط ژاپن با کره جنوبی و چین، همسایگان دریایی آن کشور تاثیر بگذارد. این هر سه کشور در مورد مالکیت‌های ارضی بر جزایری در اقیانوس اطلس اختلافاتی دارند و دولت ژاپن طی ماه‌های گذشته بر شدت سیاست‌های ملی‌گرایانه خود در این زمینه افزوده است.

دست یافتن به هر دو مجلس ژاپن برای هر احزاب اصلی رقیب در میدان سیاست آن کشور از مهم‌ترین اهداف انتخاباتی به شمار می‌رود.

حزب لیبرال دمکرات ژاپن، یک حزب محافظه‌کار به شمار می‌رود و از موفق‌ترین احزاب سیاسی در کشورهای دمکراتیک است. شینزو آبه رهبر فعلی این حزب است.

این حزب از سال ۱۹۵۵ به جز دو دوره بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۹۴ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ همواره در قدرت بوده است.

دومین حزب مهم ژاپن «حزب دمکرات» است که در سال ۱۹۹۰ شکل گرفت و ائتلافی از مخالفان لیبرال دمکرات‌هاست. این حزب یک جریان میانه‌روی متمایل به چپ محسوب می‌شود. آنها در این انتخابات تنها ۱۷ کرسی به دست آوردند.
XS
SM
MD
LG